Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Najczęstsze mity dotyczące starzenia się

Najczęstsze mity dotyczące starzenia się
Proces starzenia się dotyczy nas wszystkich i nie da się od niego uciec. Przebiega on jednak w różnym tempie w zależności od przypadku. Zresztą pewnie sam widziałeś osobę w podeszłym wieku, która zaskakiwała swoją sprawnością lub nad wyraz gładką i młodo wyglądającą cerą, albo kogoś młodego, komu byś dał kilkanaście lat więcej, niż ma w rzeczywistości. Na to, jak szybko się starzejemy, wpływa wiele czynników m.in. genetyka i styl życia. I tak jak to już na tym świecie bywa, krąży także wiele różnych, niekoniecznie prawdziwych teorii. Poznaj najczęstsze mity dotyczące starzenia się naszego organizmu.

Tempo starzenia się ciała zależy tylko od genetyki i tego nie zmienisz

Nie da się ukryć, że genetyka wpływa na wiele aspektów naszego życia, w tym także na tempo starzenia się. Nie jest to jednak jedyny czynnik, ani nawet dominujący. Okazuje się, że tylko 25% starzenia się spowodowane jest genetyką. Reszta związana jest ze stylem życia, czyli nawykami żywieniowymi, tym czy sięgasz po używki, czy jesteś aktywny, jak spędzasz czas, czy masz dużo stresu i wiele innych. O tyle dobrze, że wszystkie te czynniki możesz kontrolować. Możesz mieć wpływ na to, co jesz, co pijesz, ile się ruszasz, a im zdrowszy styl życia, tym większe szanse na spowolnienie procesów starzenia.

Wraz z wiekiem na pewno przytyjesz

To prawda, że wraz z wiekiem, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mają tendencję do przyrostu tkanki tłuszczowej. Jednak jak widzisz padło słowo "tendencja", czyli po prostu łatwiej jest nabrać tego tłuszczu, jeśli dieta i aktywność fizyczna kuleją. Wynika to z tego, że maleje tempo metabolizmu spoczynkowego, częściowo z powodu zmian hormonalnych, ale także z powodu utraty tkanki mięśniowej. Zmniejsza się zapotrzebowanie kaloryczne, ale nie oznacza to, że musisz się pogodzić z tym, że przytyjesz. Wciąż można dbać o jakość diety, regularny sport w miarę możliwości fizycznych i zdrowotnych.

Z wiekiem gorzej pracuje mózg

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Sporo osób skarży się też na słabszą pamięć, problemy z koncentracją i przyswajaniem nowych rzeczy. I choć w niektórych przypadkach rzeczywiście jest to proces nieuchronny, tak jest to kolejny temat, na który możesz mieć wpływ poprzez kształtowanie swojego stylu życia.

Po pierwsze – ćwicz

Regularna aktywność pomaga zachować funkcje poznawcze mózgu i stymuluje ten narząd do budowy nowych połączeń nerwowych, dzięki którym podtrzymane są umiejętności zapamiętywania i uczenia się.

Po drugie – dawaj swojemu mózgowi wyzwania

Uczenie się nowych rzeczy np. języka, rozwiązywanie krzyżówek, zmuszanie się do myślenia na wszelkie możliwe sposoby zmniejsza ryzyko rozwoju demencji w późniejszym wieku.

Wraz z wiekiem przychodzi także depresja

Czy każdy starszy człowiek ma depresję? Oczywiście, że nie. To nonsens. Oczywiście, zdarzają się przypadki, że niektórzy wycofują się z życia i popadają w depresję, jednak okazuje się, że w późniejszych latach łatwiej przychodzi nam docenianie tego, co mamy i cieszenie się z życia. Aby uniknąć depresji, ważne jest utrzymywanie kontaktów społecznych przez całe życie. Z pewnością pomoże tu także regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, realizacja swoich celów zawodowych i wiele innych.

Podsumowanie

Proces starzenia się dotyczy każdego z nas — czy Ci się to podoba, czy nie. Wiedz jednak, że masz duży wpływ na tempo różnych zmian. Weź życie w swoje ręce, dbaj o zdrową dietę, aktywność fizyczną, kontakty towarzyskie i staraj się cały czas stymulować swój mózg do pracy. To tak niewiele, a tak dużo, żeby opóźnić procesy starzenia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.