Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nie masz czasu na sen? Te środki mogą Ci pomóc

Niedobór snu jest czynnikiem, który jest w stanie wybitnie utrudnić rozwój formy sportowej. Istnieją dowody na to, że niewyspanie nie tylko obniża sprawność intelektualną, ale także spowalnia regenerację, doprowadza do zaburzenia w wydzielaniu hormonów regulujących gospodarkę energetyczną oraz sprawia, że łatwiej tracimy mięśnie i szybciej zyskujemy tłuszcz zapasowy. Dlatego też należy po prostu starać się wysypiać. Niestety, ze względu na stres, stosowanie stymulantów i prozaiczny natłok obowiązków nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście istnieją środki, które pomagają pogłębić sen i sprawić, ze stanie się on wydajniejszy, nawet wtedy – gdy jest krótszy niż być powinien.

Zbawienny kwas gamma-aminomasłowy

Kwas gamma-aminomasłowy (w skrócie GABA), to stosunkowo mało popularny składnik suplementów diety, który przypisuje się pozytywny wpływ na wydzielanie hormonu wzrostu.  Pomimo, iż rzeczywiście istnieją dowody na to, że związek ten wykazuje takie działanie, to bardziej znaczący może okazać się jego wpływ na jakość snu. GABA „wycisza” układ nerwowy i czyni sen „wydajniejszym”. Oznacza to, iż nawet jeśli śpimy krócej, budzimy się bardziej wypoczęci i wyspani, niż gdybyśmy nie przyjęli tego suplementu.

Zalecana dawka wynosi od 1,5  do 3g, należy mieć jednak na uwadze, że znaczenie ma indywidualna tolerancja środka. Niektóre osoby mogą już przy ilościach przekraczających 2g doświadczyć wrażenia przypominającego duszność. Oczywiście nie jest to realny stan, a jedynie mylne wrażenie.

Arginina

O wpływie argininy na jakość snu mówi i pisze się niewiele tymczasem praktyka pokazuje, że zastosowanie tego aminokwasu w godzinach wieczornych może nieść za sobą kilka ciekawych korzyści. I nie chodzi tu bynajmniej o rzekomy wpływ na produkcję hormonu wzrostu, a zdolność do pogłębiania snu. Należy jednak mieć na uwadze, iż skuteczne dawki wynoszą około 5g czyli sporo. Argininę śmiało łączyć można ze wspomnianym wcześniej kwasem gamma-aminomasłowym. Być może niektóre osoby zainteresuje fakt, iż aminokwas ten może także wspomagać funkcje seksualne i potęgować doznania, tak u mężczyzn jak i u kobiet.

Zalecane dawkowanie wynosi około 5 – 6g na 30 – 60 min przed snem.

Magnez z witaminą B6

Magnez jest pierwiastkiem o dużym znaczeniu dla ogólnie pojętego zdrowia, przy czym szczególnie wyraźnie wpływa na kondycje układu nerwowego, zmniejsza napięcie psychiczne i pomaga się zrelaksować. Już stosunkowo niewielkie jego braki mogą negatywnie wpływać na jakość snu. Badania naukowe potwierdzają, że suplementacja tym pierwiastkiem pomaga osobom, które mają problemy z zasypianiem, śpią krótko i budzą się rano niewyspane. Magnez dla lepszego wykorzystania przez organizm należy przyjmować z witaminą B6. Lepiej przyswajalne są formy organiczne tego pierwiastka.

Zalecana dawka to około 200 – 500mg przed snem.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.