Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Oglądanie telewizji ogłupia?

Oglądanie telewizji ogłupia?
Nie od dziś wiadomo, iż osoby spędzające znaczną część wolnego czasu przed migającym ekranem telewizora charakteryzują się gorszą kondycją zdrowotną i psychofizyczną. Siedzący tryb swoją drogą wykazuje destrukcyjny wpływ na ludzki organizm, warto jednak wiedzieć iż telewizyjne przekazy znacznie wypaczają postrzeganie kwestii związanych ze zdrowym odżywianiem.

Telewizja a zdrowe odżywianie

Istnieje niezliczona ilość badań wskazująca, iż przesiadywanie przed telewizorem negatywnie wpływa na jakość dokonywanych wyborów żywieniowych. Wielogodzinny relaks z ulubionymi serialami, programami i filmami, osłabia mechanizmy samokontroli – sprawia, iż jemy więcej, chętniej sięgamy po niezdrowe przekąski i napoje, a także rezygnujemy z regularnej aktywności fizycznej. Szkoda nam czasu i chęci na gotowanie i zrobienie porządnych zakupów , w obawie przed przegapieniem ulubionej audycji. Szczególnie podatne na zgubny wpływ telewizji są dzieci, które w dzisiejszych czasach bardzo często wychowywane są przed wiecznie włączonym telewizorem – podczas spożywania posiłków, przed zaśnięciem,  w ramach relaksu, często zamiast zabawy na świeżym powietrzu czy innej aktywności ruchowej czy rozwijającej umiejętności kognitywne. Jak się okazuje, przesadne przesiadywanie przed telewizorem jest niezdrowe dla osób w każdym wieku. Co ciekawe, jej niekorzystny wpływ wiąże się także z wypaczaniem informacji dotyczących zdrowego odżywiania.

Szum informacyjny

Jak pokazują obserwacje naukowców, telewizja nie stanowi najlepszego źródła informacji na temat zasad zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Osoby spędzające wiele godzin przed włączonym telewizorem w sposób niewłaściwy interpretują kwestie związane z jakościowym i ilościowym doborem pokarmów, co przekłada się w sposób niekorzystny na ich sposób odżywiania. Osoby te częściej sięgają po niezdrowe i mniej wartościowe produkty żywnościowe, sugerując się przede wszystkim kampaniami marketingowymi sponsorowanymi przez producentów żywności. Jogurty owocowe, ciastka na śniadanie, słodkie napoje, słodycze z witaminami i inne „wynalazki” reklamowane przez radosnych i szczupłych ludzi, są bardzo przekonujące jako zdrowe i wartościowe pokarmy. Choć tak naprawdę nie mają z nimi nic wspólnego. Drugą istotną kwestią, na którą zwracają uwagę naukowcy, jest sposób przedstawiania zasad zdrowego odżywiania. Bardzo często media kreują wizję fatalistycznej, bardzo restrykcyjnej,  pełnej wyrzeczeń i zakazów „zdrowej” diety. Tego typu kreacje są zdecydowanie nieprzekonujące i działają wręcz odstraszająco na znaczną część odbiorców, którzy tak naprawdę nie są wstanie połapać się w niezliczonej liczbie szybkich i kategorycznych, często ze sobą sprzecznych komunikatów.

Podsumowanie

Oglądanie telewizji w sposób istotny może przyczyniać się do pogorszenia kondycji zdrowotnej. Również ze względu na to, iż wypacza sposób postrzegania kwestii związanych ze zdrowym odżywianiem. Bardziej jesteśmy podatni na komunikaty podprogowe emitowane w reklamach, niż zawiłe „fachowe” porady żywieniowe prezentowane w programach poświęconych zdrowemu odżywianiu.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie