Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ostropest plamisty - idealna regeneracja wątroby

Często zastanawiamy się jak poprawić pracę jednego z ważniejszych organów w naszym organizmie, jakim jest wątroba. Jak powszechnie wiadomo, zdecydowana większość składników pokarmowych metabolizowana jest w wątrobie. Organ ten pracuje praktycznie przez 24 godziny, większość dnia na pełnych obrotach. Warto przemyśleć jakie substancje pochodzenia naturalnego wpłyną pozytywnie na jej pracę i usprawnią funkcjonowanie.

Jedną z roślin, którą powinniśmy włączyć do diety w pierwszej kolejności, jest ostropest plamisty. Jest on gatunkiem rośliny należącym do rodziny astrowatych. Pochodzi z okolic południowej Europy, północnej Afryki i okolic Azji.

Ostropest plamisty wykorzystywany był w celach leczniczych już w czasach starożytnych, kiedy to jego lecznicze działanie odkrywali Dioskurides i Pliniusz Starszy.

Skład

Ostropest plamisty w swoim bogatym składzie zawiera takie związki, jak:

  • sylimaryna,
  • flawonoidy,
  • aminy biogenne  (histamina, tyramina),
  • kwasy organiczne,
  • fitosterole,
  • garbniki,
  • witaminy C i K,
  • białka, węglowodany i tłuszcze (50% kwasu linolowego),
  • sole mineralne.

Regeneracja wątroby

Swoje pozytywne działanie na funkcjonowanie wątroby ostropest plamisty zawdzięcza znacznej zawartości flawonoidów, wśród których wyróżnić należy sylimarynę. Związki te należą do grupy flawonolignanów. Sylimarynę pozyskuje się głównie z łupin nasiennych ostropestu. Do grupy jej związków zaliczyć należy: sylibinę, izosylibinę, sylikrystynę, sylidianinę, oraz taksyfoliny. Zdecydowaną większość stanowi sylibina ok. 50%.

Sylimaryna ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, rozkurczowe, żółciotwórcze, żółciopędne i detoksykujące.

Zastosowanie ostropestu plamistego ma szczególne znaczenie, nie tylko profilaktycznie, w celu regeneracji zdrowej wątroby, ale przede wszystkim wtedy, gdy występują już problemy z jej pracą. Pozytywny wpływ ostropestu plamistego na organizm występuje w takich przypadkach, jak:

  • marskość wątroby,
  • zatrucia, np. grzybami,
  • wirusowe zapalenia wątroby, typu A, B, C,
  • choroba alkoholowa,
  • zwyrodnienie tłuszczowe.

Wiele przeprowadzonych badań daje pozytywne wyniki działania ekstraktu z ostropestu plamistego w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób wątroby. Sylimaryna, stabilizując błony komórkowe hepatocytów wątroby, wpływa ochronnie na różnego rodzaju działania związków toksycznych i pobudza jej regenerację.

Sylimaryna ma istotny wpływ na obniżenie podwyższonych parametrów wątrobowych we krwi, pozwalających określić jej stan. Zaliczyć do nich należy: bilirubinę, ALT, AST, GGT. Stymuluje ona regenerację i wytwarzanie komórek wątrobowych. Dlatego też jest w stanie zregenerować wątrobę nawet po ciężkich zatruciach i chorobach.

Bardzo ciekawym wpływem sylimaryny na regenerację wątroby i ogólną poprawę układu immunologicznego jest zwiększenie wydzielania glutationu. Jest on najsilniejszym antyoksydantem  w naszym organizmie, który eliminując wolne rodniki, istotnie przyczynia się do poprawy funkcjonowania organizmu.

Zastosowanie

Ostropest plamisty w formie nasion stosować można dodając go do potraw lub po prostu zalać gorącą wodą w ilości 2 łyżeczek (ok. 10-15 g). Tak zalaną wodę z nasionami wypić można do posiłku, dzieląc na dwie porcje dziennie. Istotne jest, aby nasiona były wcześniej zmielone. Najlepiej niedługi okres przed spożyciem, z uwagi na zachowanie jak największej ilości związków prozdrowotnych.

Podsumowanie

Ostropest plamisty jest jedną z ciekawszych roślin o udowodnionym naukowo wpływie na regenerację wątroby. Zdecydowanie warto przemyśleć jego stosowanie 2-3 razy do roku na okres 2 miesięcy. Szczególnie w przypadkach narażenia wątroby na różnego rodzaju toksyny lub substancje wpływające niekorzystnie na jej funkcjonowanie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.