Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Po co się odchudzać? Globalne skutki nadwagi i otyłości

Po co się odchudzać? Globalne skutki nadwagi i otyłości
Zbędne kilogramy nie są jedynie problemem estetycznym. Od wielu dekad wiemy, iż otyłość nie sprzyja długiemu życiu. OK, dla wielu młodych osób to, co się wydarzy za 10-20 lat jest abstrakcyjną, nierealną kwestią. Niemniej otyłość ma wpływ na codzienne funkcjonowanie, ryzyko kontuzji i przede wszystkim wygląd sylwetki. Co jeszcze warto wiedzieć?

Analiza z 2022 roku

Naukowcy wzięli pod lupę dane ze 192 krajów. Analizę danych prowadzono od 24 lutego do 16 czerwca 2022 roku. Naukowcy chcieli oszacować globalne skutki zdrowotne i ekonomiczne związane z występowaniem schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego np. bólu w dolnym odcinku grzbietu („bólu krzyża”), dny moczanowej i choroby zwyrodnieniowej stawów, które można przypisać nadwadze i otyłości w 2019 r.

Wyniki

Nadmierna masa ciała (wysokie BMI) spowodowała w 2019 r. na świecie:

  • 36,3 miliona przypadków pojawienia się bólu dolnego odcinka grzbietu,
  • 16,9 miliona incydentów dny moczanowej,
  • 73 miliony przypadków choroby zwyrodnieniowej stawów.

Globalne skutki nadwagi i otyłości

Globalne całkowite koszty występowania zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, które można przypisać nadwadze i otyłości oszacowano w 2019 r. na 180,7 mld USD. W tym poniesiono wydatki: 60,5 mld USD w kosztach opieki zdrowotnej i 120,2 mld USD wskutek utraty produktywności (nieobecności, zwolnienia lekarskie, ograniczenia w wykonywaniu określonej pracy fizycznej itd.)

Podsumowanie 

Nadwaga i otyłość powodują katastrofalne obciążenie finansowe oraz sprzyjają pojawieniu się wielu schorzeń (cukrzycy, raka, chorób sercowo-naczyniowych). Nawet w krótszej perspektywie tkanka tłuszczowa sprzyja pojawieniu się bólu grzbietu, dnie moczanowej i chorobie zwyrodnieniowej stawów. Naukowcy sądzą, że konieczne jest opracowanie skutecznego programu mającego na celu zapobieganie nadmiernemu przybieraniu na wadze.

Źródła: Ningjing Chen i in. Health and Economic Outcomes Associated With Musculoskeletal Disorders Attributable to High Body Mass Index in 192 Countries and Territories in 2019 https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2800695

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.