Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Przeciwzapalne herbaty — którą wybrać? Czym jest stan zapalny?

Przeciwzapalne herbaty — którą wybrać? Czym jest stan zapalny?
Stany zapalne nie są czymś, co można lekceważyć. Kiedy coś się z Tobą dzieje np. chorujesz albo masz jakiś uraz, wówczas w Twoim organizmie pojawia się reakcja zapalna, która próbuje naprawiać sytuację. Brzmi to bardzo dobrze, ale tylko w sytuacji, kiedy taki stan jest krótkotrwały. Kiedy natomiast stan zapalny utrzymuje się długo i w końcu staje się przewlekłym, wówczas może się to dla nas skończyć zapaleniem stawów, chorobami serca, a nawet w skrajnych przypadkach nowotworem.

Zdrowie w Twoich rękach

Warto tutaj wspomnieć (czy też przypomnieć), że masz duże możliwości przeciwdziałania stanom zapalnym poprzez swoją dietę. I choć nie ma jednego pokarmu ani napoju, który sam w sobie może wywołać stan zapalny, albo całkowicie je z naszego organizmu wyeliminować, to niektóre produkty, w tym wybrane herbaty mogą pomóc złagodzić reakcję zapalną organizmu, usuwając wolne rodniki, które przyczyniają się do stanu zapalnego.

Przyjrzyjmy się różnym rodzajom herbaty, które mogą pomóc Ci powstrzymać stany zapalne.

Herbata rumiankowa

Herbata rumiankowa cieszy się uznaniem jako cudowny napój łagodzący stres i silne działanie przeciwzapalne. Zawiera naturalne związkami, takimi jak terpenoidy i flawonoidy, które nadają jej potencjalne supermoce lecznicze. Rumianek to żadne odkrycie naszych czasów. Od stuleci był używany do łagodzenia stanów zapalnych i problemów, takich jak katar sienny, skurcze mięśni, bóle menstruacyjne, wrzody, rany, a nawet problemy jelitowe.

Herbata z kurkumą

Kurkuma od wieków w lecznictwie, takim jak Ajurweda i tradycyjna medycyna chińska. I nie bez powodu – ta intensywnie żółta przyprawa zawiera kurkuminę, która ma silne działanie przeciwzapalne. Przygotowanie ciepłej, kojącej herbaty z kurkumy poprzez moczenie świeżo startego korzenia przypomina popijanie całkowicie naturalnego środka przeciwzapalnego. A ponieważ nie zawiera kofeiny, możesz cieszyć się nią o każdej porze dnia, nie martwiąc się o problemy z zaśnięciem.

Badania sugerują, że kurkumina może mieć niesamowity potencjał w zmniejszaniu stanów zapalnych w organizmie i to bez żadnych drastycznych skutków ubocznych. Jeśli zmagasz się z obolałymi, obrzękniętymi stawami lub zapaleniem stawów, herbata z kurkumy może być Twoim nowym najlepszym przyjacielem. Kurkumina działa magicznie, pomagając złagodzić stany zapalne w problematycznych obszarach.

Herbata imbirowa

Imbir to kolejna roślina, która od wieków ma swoje miejsce w lecznictwie. Zawiera silne związki zwane gingerolem i zingeronem, które działają przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Możesz zaparzyć pyszną herbatę imbirową, mocząc świeży korzeń imbiru lub używając suszu.

Badania sugerują, że ten rozgrzewający napój może pomóc złagodzić bóle stawów, bóle mięśni, a nawet złagodzić bolesność i stan zapalny mięśni wywołany wysiłkiem fizycznym. Ina tym nie kończą się zalety imbiru. Ta sama kojąca moc może zdziałać cuda na Twoje jelita, zmniejszając nudności i łagodząc problemy trawienne. Zachowaj jednak ostrożność, jeśli zmagasz się z przewlekłym refluksem żołądkowym, ponieważ imbir może w niektórych przypadkach pogorszyć ten stan.

Zielona herbata

Zielona herbata słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych, a głównie za sprawą związku EGCG (galusan epigallokatechiny). Spekuluje się na temat jej wpływu na niektóre choroby przewlekłe, natomiast potrzebne są dodatkowe badania. Z pewnością jednak dostarcza ona organizmowi przeciwutleniaczy i poprawia nieco samopoczucie, a nawet dodaje energii.

Herbata Rooibos

Herbata Rooibos, wytwarzana z liści rośliny Aspalathus linearis, to herbata pochodząca z Republiki Południowej Afryki, naturalnie pozbawiona kofeiny. Ma niepowtarzalny smak i szereg korzyści zdrowotnych, a także, podobnie jak inne wymienione opcje, właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Rooibos zawiera aspalatynę i notofaginę, dwa związki chemiczne, które zmniejszają stany zapalne i stres oksydacyjny. Aby uzyskać jak największą redukcję stanu zapalnego, wybieraj niesfermentowane „zielone” rooibos.

Jak najlepiej wykorzystać przeciwzapalne herbaty w swojej diecie?

  • Aby czerpać korzyści przeciwzapalne, uczyń te herbaty stałym elementem swojej diety. Popijanie ich od czasu do czasu, nie da zbyt wielkiego efektu.
  • Jeśli to możliwe, wybieraj herbaty organiczne, aby unikać pestycydów i innych substancji chemicznych, które mogą mieć szkodliwe skutki.
  • Jeśli bierzesz leki lub masz problemy zdrowotne, porozmawiaj ze swoim lekarzem przed dodaniem tych herbat do swojego schematu leczenia. Mogą wpływać na metabolizm leków i innych suplementów.
  • Postępuj zgodnie z instrukcją parzenia, aby wydobyć z wybranej herbaty jak najwięcej przeciwutleniaczy i innych korzystnych związków.

Podsumowanie

Świat herbat ziołowych to absolutna kopalnia smakowitych środków. Mówimy o rumianku, zielonej herbacie, kurkumie, imbirze, rooibosie. Popijając je regularnie, możesz znacząco poprawić swoje zdrowie ogólne i być pewnym, że związki w nich zawarte walczą dla Ciebie, zmniejszając stany zapalne w Twoim organizmie. To z pewnością przyjemna i zdrowa rutyna. Nie zapomnij jednak zapytać lekarza, co o nich myśli, jeśli stosujesz regularnie jakieś leki.

Źródła: Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future - PubMed (nih.gov) The Impact of Decaffeinated Green Tea Extract on Fat Oxidation, Body Composition and Cardio-Metabolic Health in Overweight, Recreationally Active Individuals - PubMed (nih.gov) Turmeric tea: Health benefits, types, and preparation (medicalnewstoday.com)

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.