Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Przemęczenie – jak z nim walczyć?

Przemęczenie – jak z nim walczyć?
Uczucie przemęczenia, brak energii do działania, ogólny marazm to bardzo częste konsekwencje życia na podwyższonych obrotach. Praca nad estetyką sylwetki, obowiązki służbowe, dom, życie towarzyskie i stres z nimi związany doprowadzają często do tego, iż możliwości adaptacyjne naszego organizmu ulegają znacznemu osłabieniu. Co zrobić, aby odzyskać siły witalne w sytuacji, gdy kolejna kawa nie przynosi już oczekiwanego rezultatu?

Wyklucz problemy zdrowotne

Winą za poczucie przemęczenia i ogólne osłabienie organizmu zwykliśmy obarczać intensywny tryb życia. Tymczasem okazuje się, iż może to być również objaw problemów zdrowotnych, niekiedy bardzo poważnych. Aby wykluczyć ewentualne choroby i dolegliwości (w tym te związane np. z tarczycą, sercem, gospodarką hormonalną) warto udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. Działania na własną rękę, czy też wyłącznie przy pomocy dr. Google mogą okazać się niewystarczające w kontekście nurtującego nas problemu.

Zmniejsz obroty

Szczególnie osoby pracujące nad estetyką sylwetki posiadają skłonność do nadmiernego perfekcjonizmu i stałego zwiększania obrotów. Nie zawsze są to zabiegi słuszne. Nadmierne ograniczanie podaży energii przy jednoczesnym zwiększaniu wysiłku niekoniecznie sprawią, iż osiągniemy lepsze i bardziej zadowalające rezultaty. Organizm w pewnym momencie się buntuje. Nic dziwnego, bo zamiast większego ubytku tkanki tłuszczowej doprowadzamy do stopniowego wyniszczenia, objawiającego się w początkowej fazie między innymi permanentnym zmęczeniem. Nie warto zatem popełniać błędów, na których tak wiele osób się wyłożyło – oprócz sensownego treningu potrzebny jest czas na regenerację. Jako element pracy nad sylwetką uwzględnić należy, tak często przez nadgorliwców pomijany (a nadużywany przez leniów), czas na relaks.

Jedz z głową

Zbyt mocne ograniczenie ilości przyjmowanych kilokalorii, nieregularne posiłki i bazowanie na śmieciowym jedzeniu to również czynniki, które na dłuższą metę utrudniają funkcjonowanie na odpowiednio wysokim poziomie energetycznym i z odpowiednio wysokim zaangażowaniem. O ile okazjonalne zjedzenie dania typu fast food nie musi wywoływać negatywnych skutków, o tyle codzienne bazowanie na przetworzonej żywności już tak. Wiąże się to między innymi z niedostateczną podażą ważnych dla zdrowia składników, takich choćby jak witaminy czy składniki mineralne. Dieta powinna być urozmaicona, bogata w warzywa i owoce, przyjazna dla przewodu pokarmowego (ważny jest sposób obróbki termicznej), a także satysfakcjonująca pod względem smakowitości. Wbrew obiegowym teoriom, sama suplementacja multiwitaminy nie rozwiąże problemów, jeśli z należytą uwagą nie będziemy selekcjonować i przygotowywać pokarmów.

Wyśpij się

To takie banalne, a jednak nie dla każdego oczywiste. W pogoni za sylwetką i dopełnianiem wszystkich obowiązków związanych z codziennym życiem zwykliśmy skracać czas przeznaczany na odpoczynek nocny – w przeciwnym czasie przestajemy się wyrabiać z zaplanowanym harmonogramem. Dodatkowe ilości pobudzaczy (kofeiny) utrzymują nas przez jakiś czas w miarę dobrej formie, z czasem ich dawki trzeba jednak zwiększać. W konsekwencji nadmiar stymulantów utrudnia zasypianie, co dodatkowo skraca czas snu. Inna sprawa, że nie przykładamy należytej uwagi do jakości snu – często zasypiamy przy migającym ekranie telewizora czy komputera, w nieprzewietrzonej sypialni pozwalając, aby zwierzęta domowe (koty lub psy) „wchodziły nam na głowę”, wybudzając raz po raz z głębokiego snu… Trudno się dziwić, iż w takich warunkach trudno się odpowiednio zregenerować.

Podsumowanie

Przemęczenie to ważny znak ostrzegawczy od naszego organizmu, którego z pewnością nie należy ignorować. Warto trochę poluzować tryb życia i znaleźć czas na relaks, bo w przeciwnym razie możemy doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.