Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Przyczyny nieświeżego oddechu

Przyczyny nieświeżego oddechu
Z problemem nieświeżego oddechu zmaga się wiele osób. Chociaż podstawową przyczyną jest często spożywanie niektórych pokarmów czy też niewłaściwa higiena jamy ustnej, to jednak należy mieć świadomość, że w określonych przypadkach problem ten może wynikać z poważniejszych dolegliwości. Zacznijmy jednak od początku. Jakie są podstawowe przyczyny brzydkiego zapachu z ust?

Po pierwsze: zaniedbane zęby, niewyleczona próchnica, resztki pokarmu uwięzione między zębami, choroby dziąseł i przyzębia. Kolejna sprawa to dość powszechnie występujące kandydozy, czyli zakażenia grzybami, będące konsekwencją przebytej antybiotykoterapii czy też wynikające z osłabienia organizmu i niedoboru witamin i składników mineralnych (np. witamin z grupy B i cynku).

Nie jest również zaskoczeniem, że sprawcami nieprzyjemnego zapachu z ust są niektóre spożywane przez nas pokarmy czy napoje. Najgorszą sławą w tej dziedzinie cieszą się oczywiście cebula i czosnek, będące źródłami związków siarki. Słodkie napoje także należy zaliczyć do grupy pokarmów niezbyt korzystnie wpływających na świeżość naszego oddechu.

Nieprzyjemny zapach – i to nie tylko z ust, spowodowany jest także paleniem papierosów oraz nadużywaniem alkoholu, co również nie powinno nikogo zdziwić. Często przykra woń powstaje z powodu nadmiernej suchości w ustach, co spowodowane jest oddychaniem przez usta, przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach..

Ponieważ jama ustna jest wspólnym odcinkiem układu pokarmowego i oddechowego, to zaburzenia w obrębie właśnie tych układów mogą być przyczyną „zatrutego” oddechu. Towarzyszy on często takim dolegliwościom jak choroba wrzodowa, nieżyt żołądka, zespół złego wchłaniania, zwężenie przełyku, niedrożność jelit, zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, migdałków czy gardła. Nieprzyjemny zapachu jest także konsekwencją przejadania się - z przepełnionego żołądka do przełyku przedostają się kwaśne soki trawienne. Inne rzadkie przyczyny przykrej woni z ust to : cukrzyca (wydychane powietrze ma wówczas) zapach zbliżony do acetonu, choroby wątroby, nerek, a nawet nowotwory.

Jak należy zatem postępować , aby pozbyć się dyskomfortowego zapachu?

Należy wyeliminować przyczynę jego powstawania. Zaczynamy oczywiście od zmiany nawyków żywieniowych – eliminujemy wszelkie smrodliwe pokarmy, papierosy, alkohol. Następnie robimy porządek z uzębieniem – jeżeli nie mamy ubytków i tak warto udać się do dentysty w celu usunięcia kamienia nazębnego i osadu. Zacznijmy też zwracać większą uwagę na higienę jamy ustnej – myjmy zęby po każdym posiłku, używajmy również nici dentystycznej w celu usunięcia resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Nie zapominajmy o czyszczeniu języka, który stanowi idealne miejsce do rozwoju bakterii. Należy również pamiętać, aby zwiększyć ilość płynów spożywanych w ciągu dnia. Warto mieć także przy sobie bezcukrowe gumy do żucia czy cukierki do ssania.

Kiedy wizyta u lekarza jest koniecznością?

Jeżeli zmieniłeś nawyki żywieniowe, dbasz o higienę jamy ustnej, a mimo to przykry zapach dalej się utrzymuje, to należy skonsultować się z lekarzem, w celu zdiagnozowania ewentualnych dolegliwości.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie