Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Przyprawy - nieodłączny element zdrowej diety

Chociaż wiele się mówi o tym, jaka moc ukryta jest owocach, warzywach czy ziołach, to jednak niewiele wspomina się o tym, jak cennym składnikiem jadłospisu mogą być kulinarne przyprawy. Spowodowane jest to zapewne złą sławą soli kuchennej i wieloskładnikowych granulatów opartych na glutaminianie sodowym. Przyprawy ziołowe jednak, stanowią na tyle wartościowe uzupełnienie diety w bioaktywne substancje, że w ostatnich latach bardzo intensywnie bada się ich wpływ na nasze zdrowie. Wyniki ostatnich badań są dość jednoznaczne: przyprawy stanowią nieodłączny element zdrowej diety.

Szczególnie cennym dodatkiem wydaje się być kurkuma i curry. Kurkumina, żółty barwnik roślinny którego źródłem są w/w przyprawy wykazuje potencjał: antyoksydacyjny, przeciwzapalny, neuroprotekcyjny i hepatoprotekcyjny (ochronny na komórki nerwowe i wątrobowe), przeciwmiażdżycowy. Specyficzne właściwości czosnku sprawiają, że stanowi on cenny element profilaktyki chorób układu krążenia. Aktywne substancje, których jest źródłem, wykazują zdolność do zapobiegania utlenianiu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), dzięki czemu chronią przed powstaniem blaszki miażdżycowej.

W eksperymentach z użyciem sproszkowanego korzenia imbiru okazało się, że przyprawa ta może łagodzić dolegliwości bólowe związane z chorobami aparatu ruchu. Jego potencjał przeciwzapalny sprawia, że badana jest możliwość zastosowania między innymi w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Również potencjał przeciwcukrzycowy przypraw takich jak cynamon stanowi temat szeroko zakrojonych badań. Wiele wskazuje na to, że bioaktywne związki zawarte w cynamonie zmniejszają hiperglikemię i poprawiają tolerancję glukozy, a także wpływać mogą hamująco na procesy wzrostowe adipocytów – komórek tłuszczowych.

Liczne przyprawy mają także potencjał antybakteryjny, przeciwpasożytniczy, żółciopędny, rozkurczowy, a także termogeniczny. Umiejętny dobór ziół i przypraw naturalnego pochodzenia, jest w stanie nie tylko poprawiając walory smakowe spożywanych potraw, ale także wpłynąć korzystnie na stan zdrowia, stanowiąc element profilaktyki wielu chorób oraz przynieść ulgę przy dolegliwościach doraźnych związanych z niestrawnością i przejedzeniem.

 

Źródła: Health benefits of herbs and spices: the past, the present, the future. Tapsell LC, Hemphill I, Cobiac L, Patch CS, Sullivan DR, Fenech M, Roodenrys S, Keogh JB, Clifton PM, Williams PG, Fazio VA, Inge KE.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.