Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Przyrost masy ciała i sterydy

Przyrost masy ciała i sterydy
Żeby budować mięsnie niezbędne są trzy warunki: trening, dieta i odpoczynek. Trening dostarcza bodźców mobilizujących organizm do „inwestowania” w rozwój tkanki mięśniowej, dieta zapewnia odpowiedni dowóz składników odżywczych, dzięki czemu mogą powstawać nowe białka mięśniowe, a odpoczynek to czas, w którym zachodzą procesy naprawcze. Kładąc odpowiedni nacisk na każdy z w/w parametrów zapewniamy sobie stały, systematyczny rozrost tkanki mięśniowej.

Matka natura poza tym, że dała nam możliwości, wytyczyła też pewne granice. Innymi słowy, nawet trenując i odżywiając się wzorowo, a także odpoczywając należytą ilość czasu, nie jesteśmy w stanie zbudować 10 kg dobrej jakościowo masy w ciągu miesiąca. Niestety, ale kulturystka to sport dla wytrwałych.

Dla wielu osób jednak powyżej zaprezentowana zależność wydaje się niesatysfakcjonująca bądź też nie potrafią one sobie poradzić z uporządkowaniem podstaw związanych z układaniem treningu i diety . W związku z tym osoby te nie osiągają żadnych efektów, a zastosowanie niedozwolonych substancji zwanych sterydami anaboliczno-androgennymi (SAA) wydaje się być ostatnią deską ratunku. SAA to zazwyczaj rozmaite analogi testosteronu, jednego z hormonów, który odpowiada za rozwój męskich cech płciowych oraz wzrost muskulatury i poprawę zdolności wysiłkowych. Tymczasem stosowanie sterydów bez odpowiedniej diety i sensownego treningu również nie przyniesie zadowalających efektów.

Przyjmowanie SAA to jednak droga na skróty, przypominająca trochę wizytę w kasynie. Owszem -można wygrywać, ale związane jest to z bardzo dużym ryzykiem. Na szali stawiamy bowiem swoje zdrowie. Stosowanie sterydów może powodować wiele skutków ubocznych, od problemów z cerą zaczynając (trądzik) , przez impotencję i zaburzenia nastroju, na uszkodzeniach nerek i wątroby oraz zawałach kończąc. To prawda, sterydy są w stanie umożliwić szybki przyrost beztłuszczowej masy ciała, ale po odstawieniu mogą zapewnić równie spektakularny spadek. Wyobraź sobie, że chodzisz na treningi, dajesz z siebie wszystko, a sztanga jest coraz cięższa, mięśnie coraz mniejsze. Regres niestety boli.

Doping stosowany jest powszechnie w sporcie wyczynowym i wielu sportowców uważa, że nie jest możliwe utrzymanie się w czołówce światowej bez wspomagania hormonalnego. Ci sami sportowcy jednak twierdzą, że na poziomie amatorskim stosowanie sterydów nie jest żadną koniecznością , a tylko bezmyślnością. Zwłaszcza osoby niezorientowane w temacie i bardzo młode mogą sobie zrobić krzywdę. Warto także wspomnieć, że środki hormonalne dostępne na tzw. „czarnym” rynku pochodzą z „podziemnych laboratoriów”, gdzie nie wiadomo jakie standardy sanitarne panują. Z pewnością Inspektorat Farmaceutyczny ani Sanepid tam nie zaglądają. Przypominam, że żółtaczką można zarazić się nawet w szpitalu, a co dopiero poprzez iniekcję preparatów nieznanego pochodzenia…

Przy pomocy odpowiednich zabiegów treningowych i żywieniowych spokojnie można osiągnąć wysoką formę sportową i nienaganną sylwetkę. Przy pomocy suplementów można ten proces jeszcze dodatkowo przyspieszyć. Przy pomocy sterydów, osiągnąć można więcej, w krótszym czasie, ale bez regularnego ich stosowania trudno tę formę utrzymać. Regularne stosowanie środków dopingowych może przyczyniać się do rozmaitych problemów zdrowotnych i tak oto sport staje się zaprzeczeniem zdrowego stylu życia.

W artykule mówimy o: Zdrowie Men's boost