Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Rumianek sposobem na długowieczność kobiet - badania naukowe

Rumianek sposobem na długowieczność kobiet - badania naukowe
Codzienne, wieczorne picie herbaty na bazie rumianku wspomaga długowieczność. Do takich wniosków doszedł Bret Howrey z Uniwersytetu w Teksasie. Jego obserwacja epidemiologiczna wskazuje, że picie herbaty z rumiankiem wpływa na długowieczność kobiet.

Badanie

W swojej publikacji Bret Howret przeanalizował dane 1677 Meksykanów, którzy reprezentowali grupę wiekową powyżej 65 roku życia. Wszyscy zamieszkiwali południową część USA,  14% z nich regularnie spożywało  herbatę rumiankową. Dane zebrano na przełomie lat 2000-2007. 

Wyniki

Śmiertelność, jej częstotliwość, w grupie osób pijących herbatę rumiankową była o 29% niższa, niż u osób w całej grupie badawczej. Wśród kobiet picie herbaty zmniejszyło ryzyko zgonu aż o 33%, wśród mężczyzn niestety wynik nie był statystycznie istotny. 

Wniosek

Wykorzystanie herbaty na bazie rumianku zmniejszało ryzyko śmiertelności o 33% z przyczyn ogólnych. Pytanie odnośnie częstotliwości stosowania rumianku obejmowało okres 12 miesięcy, stąd też nawet, jeśli mężczyźni stosowali go okresowo, mogli nie wykazywać tego typu odpowiedzi w ankiecie. 

Badanie wymaga sprecyzowania mechanizmu działania rumianku, gdyż do tej pory nie jest znany sposób jego działania, a jedynie sam fakt, że wykazuje pewne funkcje wspomagające utrzymanie organizmu przy życiu. 

Źródło: Gerontolog. 2015 29 kwietnia. Pii: gnv051. [Wydanie elektroniczne przed papierowym].

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.