Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Rumianek sposobem na długowieczność kobiet - badania naukowe

Rumianek sposobem na długowieczność kobiet - badania naukowe
Codzienne, wieczorne picie herbaty na bazie rumianku wspomaga długowieczność. Do takich wniosków doszedł Bret Howrey z Uniwersytetu w Teksasie. Jego obserwacja epidemiologiczna wskazuje, że picie herbaty z rumiankiem wpływa na długowieczność kobiet.

Badanie

W swojej publikacji Bret Howret przeanalizował dane 1677 Meksykanów, którzy reprezentowali grupę wiekową powyżej 65 roku życia. Wszyscy zamieszkiwali południową część USA,  14% z nich regularnie spożywało  herbatę rumiankową. Dane zebrano na przełomie lat 2000-2007. 

Wyniki

Śmiertelność, jej częstotliwość, w grupie osób pijących herbatę rumiankową była o 29% niższa, niż u osób w całej grupie badawczej. Wśród kobiet picie herbaty zmniejszyło ryzyko zgonu aż o 33%, wśród mężczyzn niestety wynik nie był statystycznie istotny. 

Wniosek

Wykorzystanie herbaty na bazie rumianku zmniejszało ryzyko śmiertelności o 33% z przyczyn ogólnych. Pytanie odnośnie częstotliwości stosowania rumianku obejmowało okres 12 miesięcy, stąd też nawet, jeśli mężczyźni stosowali go okresowo, mogli nie wykazywać tego typu odpowiedzi w ankiecie. 

Badanie wymaga sprecyzowania mechanizmu działania rumianku, gdyż do tej pory nie jest znany sposób jego działania, a jedynie sam fakt, że wykazuje pewne funkcje wspomagające utrzymanie organizmu przy życiu. 

Źródło: Gerontolog. 2015 29 kwietnia. Pii: gnv051. [Wydanie elektroniczne przed papierowym].

W artykule mówimy o: Zdrowie