Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Siarka organiczna – zastosowanie. Jak wpływa na stawy

Siarka organiczna – zastosowanie. Jak wpływa na stawy
Metylosulfonylometan (bardziej znany, jako MSM) jest popularnym suplementem diety stosowanym w leczeniu szerokiej gamy dolegliwości. Co warto wiedzieć o tym cenny suplemencie?

Siarka organiczna odpowiada za dobrą kondycję skóry i naczyń krwionośnych. Ponadto badania potwierdzają ​pozytywne działanie siarki organicznej w leczeniu wielu schorzeń, od zapalenia stawów po trądzik różowaty.

MSM to związek zawierający siarkę organiczną występującą naturalnie w warzywach, owocach, mleku i zbożach. 

Niedobór siarki organicznej

Niedobór siarki w organizmie człowieka może doprowadzić do wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, alergie, choroba wieńcowa, uszkodzenia wątroby, choroby nowotworowe, a także uczuci​e ciągłego zmęczenia.

MSM a redukca bólu stawów

Jednym z najpopularniejszych zastosowań MSM jest zmniejszenie bólu stawów i mięśni. Wykazano, że suplementacja siarki organicznej przynosi korzyści osobom ze zwyrodnieniem stawów, które jest częstą przyczyną bólu kolan, pleców i bioder. Zwyrodnienie stawów może negatywnie wpłynąć na jakość życia, ograniczając możliwość ruchu i mobilność.

Badania wykazały, że suplementacja MSM znacznie zmniejsza stan zapalny. Hamuje również rozpad chrząstki, elastycznej tkanki, która chroni zakończenia kości w stawach.
Badanie przeprowadzone na osobach powyżej 50. roku życia wykazało, że leczenie suplementem zawierającym 1200 mg MSM przez 12 tygodni zmniejszyło ból, sztywność i obrzęk stawów. Grupa otrzymująca suplement zgłosiła również poprawę ogólnej jakości życia i mniej trudności w chodzeniu i wstawaniu z łóżka.

Inne badanie z udziałem osób z bólem dolnej części pleców wykazało, że przyjmowanie suplementu zawierającego MSM znacznie zmniejszyło sztywność lędźwi i ból podczas ruchu, a także znacznie poprawiło jakość ich życia.

MSM w łagodzeniu stanów zapalnych stawów

Zapalenie stawów jest częstą przyczyną bólu, sztywności i ograniczonego zakresu ruchów​ w stawach​. Ponieważ MSM ma silne właściwości przeciwzapalne, jest często stosowany, jako naturalny środek dla zmniejszenia objawów zapalenia stawów. Badanie z udziałem  osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego wykazało, że przyjmowanie 3,4 g MSM dziennie przez 12 tygodni zmniejszyło ból i sztywność kolan oraz poprawiło funkcje fizyczne badanych.

Dodatkowo siarka organiczna może zwiększyć skuteczność innych popularnych suplementów stosowanych w leczeniu zapalenia stawów, takich jak siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny i kwas bosweliowy.

Jedno z badań wykazało, że połączenie MSM z glukozaminą było bardziej skuteczne w zmniejszaniu bólu i sztywności u osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, niż sama glukozamina.
MSM można również przyjmować w połączeniu z witaminą C.

Co warto zapamiętać?

MSM, siarka organiczna, jest popularnym suplementem o szerokim zakresie zastosowań. Badania pokazują, że może być pomocny w zmniejszeniu bólu stawów, zmniejszeniu stanu zapalnego, poprawie zdrowia skóry, zmniejszeniu objawów alergii i przyspieszeniu powrotu do zdrowia po wysiłku.

Dodatkowo, niektóre ​badania naukowe pokazują, że MSM może wzmocnić układ odpornościowy i może mieć właściwości przeciwnowotworowe.

Suplementy zawierające siarkę organiczną uważane są za bezpieczne.