Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Siarka organiczna – zastosowanie. Jak wpływa na stawy

Siarka organiczna – zastosowanie. Jak wpływa na stawy
Metylosulfonylometan (bardziej znany, jako MSM) jest popularnym suplementem diety stosowanym w leczeniu szerokiej gamy dolegliwości. Co warto wiedzieć o tym cenny suplemencie?

Siarka organiczna odpowiada za dobrą kondycję skóry i naczyń krwionośnych. Ponadto badania potwierdzają ​pozytywne działanie siarki organicznej w leczeniu wielu schorzeń, od zapalenia stawów po trądzik różowaty.

MSM to związek zawierający siarkę organiczną występującą naturalnie w warzywach, owocach, mleku i zbożach. 

Niedobór siarki organicznej

Niedobór siarki w organizmie człowieka może doprowadzić do wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, alergie, choroba wieńcowa, uszkodzenia wątroby, choroby nowotworowe, a także uczuci​e ciągłego zmęczenia.

MSM a redukca bólu stawów

Jednym z najpopularniejszych zastosowań MSM jest zmniejszenie bólu stawów i mięśni. Wykazano, że suplementacja siarki organicznej przynosi korzyści osobom ze zwyrodnieniem stawów, które jest częstą przyczyną bólu kolan, pleców i bioder. Zwyrodnienie stawów może negatywnie wpłynąć na jakość życia, ograniczając możliwość ruchu i mobilność.

Badania wykazały, że suplementacja MSM znacznie zmniejsza stan zapalny. Hamuje również rozpad chrząstki, elastycznej tkanki, która chroni zakończenia kości w stawach.
Badanie przeprowadzone na osobach powyżej 50. roku życia wykazało, że leczenie suplementem zawierającym 1200 mg MSM przez 12 tygodni zmniejszyło ból, sztywność i obrzęk stawów. Grupa otrzymująca suplement zgłosiła również poprawę ogólnej jakości życia i mniej trudności w chodzeniu i wstawaniu z łóżka.

Inne badanie z udziałem osób z bólem dolnej części pleców wykazało, że przyjmowanie suplementu zawierającego MSM znacznie zmniejszyło sztywność lędźwi i ból podczas ruchu, a także znacznie poprawiło jakość ich życia.

MSM w łagodzeniu stanów zapalnych stawów

Zapalenie stawów jest częstą przyczyną bólu, sztywności i ograniczonego zakresu ruchów​ w stawach​. Ponieważ MSM ma silne właściwości przeciwzapalne, jest często stosowany, jako naturalny środek dla zmniejszenia objawów zapalenia stawów. Badanie z udziałem  osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego wykazało, że przyjmowanie 3,4 g MSM dziennie przez 12 tygodni zmniejszyło ból i sztywność kolan oraz poprawiło funkcje fizyczne badanych.

Dodatkowo siarka organiczna może zwiększyć skuteczność innych popularnych suplementów stosowanych w leczeniu zapalenia stawów, takich jak siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny i kwas bosweliowy.

Jedno z badań wykazało, że połączenie MSM z glukozaminą było bardziej skuteczne w zmniejszaniu bólu i sztywności u osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, niż sama glukozamina.
MSM można również przyjmować w połączeniu z witaminą C.

Co warto zapamiętać?

MSM, siarka organiczna, jest popularnym suplementem o szerokim zakresie zastosowań. Badania pokazują, że może być pomocny w zmniejszeniu bólu stawów, zmniejszeniu stanu zapalnego, poprawie zdrowia skóry, zmniejszeniu objawów alergii i przyspieszeniu powrotu do zdrowia po wysiłku.

Dodatkowo, niektóre ​badania naukowe pokazują, że MSM może wzmocnić układ odpornościowy i może mieć właściwości przeciwnowotworowe.

Suplementy zawierające siarkę organiczną uważane są za bezpieczne.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.