Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Skutki niedosypiania

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że sen jest nam potrzebny. Bez niego nie czujemy się dobrze, nie mamy energii, jesteśmy mało wydajni, senni i bardziej głodni oraz poddenerwowani. Okazuje się, że przeciętna ilość snu (a więc około sześć godzin) to stanowczo za mało, by być w pełni produktywny. W rzeczywistości, sen trwający jedynie sześć godzin może okazać się tak samo zły, jak jego brak.

Niejednokrotnie słyszeliśmy, że niewystarczająca ilość snu wpływa na nasz organizm destrukcyjnie. Zarówno na nasze zdrowie, jak i produktywność i samopoczucie. Nie zwracamy jednak często uwagi na to, jak wpływa na nas kumulujące się niedosypianie. Większości z nas wydaje się, że śpiąc sześć godzin, robimy dobrze i zapewniamy sobie wystarczającą ilość snu. Okazuje się jednak, że ograniczenie ilości snu do sześciu godzin na dobę przez dwa tygodnie powoduje, że nasz organizm funkcjonuje tak samo źle, jak w przypadku braku snu przez dwie doby.

Pokazują to wyniki poniższego badania:

W badaniu wzięło udział 48 dorosłych osób. Ich sen był ograniczony do maksymalnie 4, 6 lub 8 godzin na dobę w ciągu dwóch tygodni. Kilka osób zostało pozbawionych snu przez trzy doby. Podczas trwania eksperymentu badano uczestników co dwie godziny (wtedy gdy nie spali). Sprawdzano ich zdolności poznawcze oraz czas reakcji. Pytano również o nastrój oraz o uczucie senności.

  • Najlepszą wydajność miały osoby śpiące 8 godzin na dobę.
  • Osoby śpiące 4 godziny czuły się coraz gorzej z dnia na dzień.
  • W przypadku osób śpiących 6 godzin na dobę funkcje poznawcze, czas reakcji i wydajność utrzymywały się na stałym poziomie do 10 dnia eksperymentu. Jednak ostatnie 4 dni badania wiązały się ze spadkiem wydajności i funkcji poznawczych do tak niskich, jak w przypadku osób pozbawionych snu przez dwie doby.

Osoby śpiące po cztery godziny funkcjonowały tak samo źle, jednak dużo szybciej i mocniej odczuwały senność i potrzebę snu.

Osoby śpiące po 6 godzin mimo tego, że ich funkcje poznawcze i wydajność spadły tak samo mocno, nie odczuwały tak silnej senności i potrzeby snu. Wydawało im się, że śpią wystarczająco długo.

Tymczasem według badań 25% Polaków śpi mniej niż 6 godzin na dobę. Oznacza to, że 1/4 Polaków regularnie nie dosypia, przy czym wśród badanych przed 40 rokiem życia odsetek ten wynosi 30%. Inne badanie wskazuje natomiast, że ludzie zazwyczaj przeszacowują ilość swojego snu, średnio zawyżając jego czas o 0,8 godziny.

Wprowadzenie odpowiednich nawyków związanych ze snem, zadbanie o jego odpowiednią długość i jakość, może nie być początkowo łatwe. Warto jedno o to zadbać, mając na uwadze, że niedosypianie bardzo silnie obniża naszą wydajność oraz funkcje poznawcze.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.