Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Sól bocheńska – skorzystaj z daru natury!

Sól bocheńska – skorzystaj z daru natury!
Sól bocheńska posiada liczne właściwości zdrowotne. Wykazano, że jest przydatna w leczeniu schorzeń narządu ruchu, skóry, przewlekłych zapaleniach oskrzeli, gośćcu stawowym i mięśniowym. Sól bocheńska zawiera jony sody, wapnia, magnezu, żelaza, chlorki, bromki oraz jodki. Proporcje poszczególnych związków różnią się w zależności od zastosowanego procesu produkcyjnego. Przed zastosowaniem danego produktu warto skonsultować się z lekarzem.

Wykazano, że wdychanie roztworu soli bocheńskiej zmniejsza przekrwienie błon śluzowych, łagodzi odruchy kaszlowe oraz zmniejsza obrzęki. Sól bocheńska szczególnie właściwości posiada dla sportowców narażonych na przeciążenia związane z uprawianą dyscypliną (np. sporty siłowe: trójbój, dwubój ciężarowy, kulturystyka, sporty walki, bieganie). Może przyspieszać regenerację – odnowę powysiłkową (leczenie DOMS – czyli mikrourazów mięśniowych). Lecznicze właściwości docenią również pływacy – bardziej niż inni sportowcy narażeni na choroby górnych dróg oddechowych i zatok. Wykazano, że sól bocheńska posiada właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Te pierwsze z pewnością docenią osoby zajmujące się dyscyplinami takimi jak judo, brazylijskie jiu-jitsu, sambo czy zapasy (narażone na kontakt z przetrwalnikami grzybów i bakteriami – których pełno na matach).

Pełna charakterystyka obejmuje leczenie schorzeń takich jak:

Kąpiele w schorzeniach reumatycznych:

- reumatoidalne zapalenie stawów;

- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;

- choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów;

- zapalenie reumatyczne mięśni i ścięgien;

- zapalenie korzonków nerwowych;

- schorzenia pourazowe narządu ruchu;

- rekonwalescencja;

w chorobach przemiany materii:

- dnawe zapalenie stawów;

- profilaktyka niedoczynności tarczycy;

w ginekologii:

- przewlekłe zapalenie przydatków;

w dermatologii, jako środek pomocniczy:

- łuszczyca, rybia łuska, wyprysk przewlekły, nerwice naczyniowe;

w chorobach układu naczyniowego:

- zaburzenia ukrwienia obwodowego kończyn.

Jeśli stosujesz sól do kąpieli – roztwór powinien mieć pomiędzy 1 a 3 % - czyli od 100 do 300 g soli na 10 l wody. W chorobach skóry wyjątkowo można zastosować 6% roztwór.  Woda powinna mieć 35-36 stopni.  Uwaga – nie należy stosować podobnej kąpieli dla osób mających problemy z krążeniem, chorobami naczyń wieńcowych czy zaburzeniami rytmu serca. Również – taka kąpiel niewskazana jest zaraz po treningu siłowym  czy biegowym (podobnie jak np. korzystanie z sauny). Po treningu należy schłodzić i nawodnić ciało, pozwolić sercu na odpoczynek. Dłuższa, gorąca kąpiel sprzyja odwodnieniu, zaburzeniom pracy serca (podwyższenie ciśnienia krwi).

Do inhalacji stosuje się 3% roztwór – 30 g soli na 1 l wody (3 łyżki stołowe). Nie należy stosować inhalacji w ostrych stanach zapalnych dróg oddechowych.

Przed zastosowaniem soli bocheńskiej zasięgnij z porady lekarza. Sól bocheńska posiada bardzo niską cenę – wręcz znikomą w porównaniu do większości leków – tak więc warto skorzystać z jej leczniczych właściwości.

 

Źródła: http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=2003 2. Charakterystyka produktu leczniczego http://www.urpl.gov.pl/system/drugs/pn/charakterystyka/2013-02-12_chpl.pdf

W artykule mówimy o: Zdrowie Poprawa kondycji