Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sól emska – hit czy kit?

Sól emska zawiera: wodorowęglan sodu, chlorek sodu, chlorek potasu, siarczan magnezu, fosforan disodowy. „Oryginalna” pochodzi z uzdrowiska Bad Ems w Niemczech. Na rynku istnieje wiele odpowiedników tego preparatu (także polskich producentów np. sól emska forte). Warto zwrócić uwagę na preparaty które w istocie mają zubożony skład np. zawierają tylko chlorek sodu.

Czy warto stosować sól emską? Czy ona w ogóle działa na człowieka?

W jednym z badań sprawdzono jak inhalacje soli emskiej wpływają na pacjentów z chronicznym kaszlem – oczyszczanie powierzchni dróg oddechowych. Zastosowano metodę aerozoli znakowanych radiologicznie (technetium-99m). Działanie soli emskiej porównano z roztworem izotonicznym soli. Sól emska w roztworze miała charakter zasadowy (pH 8.0-9.0). Sól w postaci roztworu izotoniczego miała pH = 6.4. Pacjenci wdychali sól emską (22 osoby, w wieku 20-77 lat) lub izotoniczny roztwór (21 pacjentów, wieku 34-72 lata) poprzez nebulizator przez 10 minut. Nie stwierdzono różnic pomiędzy pacjentami w zakresie funkcjonowania płuc czy wyjściowego poziomu RC. Po inhalacji soli emskiej znacząco poprawił się wskaźnik (RC) z 0.15+/-0.14 do 0.53+/-0.70. Dla pacjentów którym podawano roztwór soli – izotoniczny nie stwierdzono różnic: zmiana z 0.13+/-0.13 na 0.08+/-0.09. Naukowcy nie są do końca pewni na jakiej zasadzie działa sól emska – ale poprawiła ona stan dróg oddechowych.

Ale to nie wszystko, w kolejnym z badań wykazano, że sól emska może zmniejszać nadwrażliwość dziąseł oraz zębiny – w ciągu 6 tygodni stosowania specjalnej pasty z solą. Działanie sprawdzono na 40 osobach.

Wykazano również leczniczy wpływ soli emskiej na pacjentów po operacjach zatok przynosowych. W badaniu wzięło udział 30 osób. Pacjentom podawano roztwór 200 ml soli emskiej (lub zwykłej soli) 3x dziennie, przez 10 dni. Regeneracja, obrzęk, krwawienia, symptomy stanu zapalnego – były znacząco lepsze w grupie której podawano sól emską. Dodatkowo dokonano oceny poprzez prześwietlenia.

Podsumowanie

Zaleca się stosowanie soli emskiej w chorobach gardła (zapalenie), oskrzeli, zatok, po operacjach zatok, w zgadze, nadkwasocie, nieżytach układu oddechowego. Niektóre badania wskazują na korzyść przy stosowaniu soli emskiej w nadwrażliwości dziąseł oraz zębów. W każdym przypadku warto skonsultować się lekarzem, a preparaty w rodzaju soli emskiej potraktować uzupełniająco do farmakoterapii.

Co ciekawe, niektórzy znaleźli nietypowe zastosowania dla soli emskiej np. w roztworach do czyszczenia kafelków, a nawet do zabiegów kosmetycznych (odkażanie, usuwanie wągrów). Jednym z produktów którego opakowanie sugeruje, że zawiera środki farmakologiczne jest „ibuprom zatoki – hipertonic spray”. Dowcip polega na tym, że w środku nie ma ani grama ibupromu – a jedynie... 3% roztwór chlorku sodu – czyli właśnie sól. W przypadku soli emskiej producent nie musiał posuwać się do stosowania podobnych sztuczek – otrzymujesz dokładnie to, za co płacisz. Badania wskazują, że sól emska może być korzystnym elementem terapii w wielu chorobach np. układu oddechowego.

Źródła: 1. Eur Respir J. 2000 Dec;16(6):1102-8. “Inhaled isotonic alkaline versus saline solution and radioaerosol clearance in chronic cough.” 2. Indian J Dent Res. 2006 Oct-Dec;17(4):178-84. “Dentinal hypersensitivity?--Can this agent be the solution?” 3. HNO. 1991 Nov;39(11):433-8. “[Postoperative inhalation treatment after paranasal sinus interventions. A placebo-controlled, double-blind and randomized study].” 4. http://rozanski.li/?p=555

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.