Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Sól emska – hit czy kit?

Sól emska – hit czy kit?
Sól emska zawiera: wodorowęglan sodu, chlorek sodu, chlorek potasu, siarczan magnezu, fosforan disodowy. „Oryginalna” pochodzi z uzdrowiska Bad Ems w Niemczech. Na rynku istnieje wiele odpowiedników tego preparatu (także polskich producentów np. sól emska forte). Warto zwrócić uwagę na preparaty które w istocie mają zubożony skład np. zawierają tylko chlorek sodu.

Czy warto stosować sól emską? Czy ona w ogóle działa na człowieka?

W jednym z badań sprawdzono jak inhalacje soli emskiej wpływają na pacjentów z chronicznym kaszlem – oczyszczanie powierzchni dróg oddechowych. Zastosowano metodę aerozoli znakowanych radiologicznie (technetium-99m). Działanie soli emskiej porównano z roztworem izotonicznym soli. Sól emska w roztworze miała charakter zasadowy (pH 8.0-9.0). Sól w postaci roztworu izotoniczego miała pH = 6.4. Pacjenci wdychali sól emską (22 osoby, w wieku 20-77 lat) lub izotoniczny roztwór (21 pacjentów, wieku 34-72 lata) poprzez nebulizator przez 10 minut. Nie stwierdzono różnic pomiędzy pacjentami w zakresie funkcjonowania płuc czy wyjściowego poziomu RC. Po inhalacji soli emskiej znacząco poprawił się wskaźnik (RC) z 0.15+/-0.14 do 0.53+/-0.70. Dla pacjentów którym podawano roztwór soli – izotoniczny nie stwierdzono różnic: zmiana z 0.13+/-0.13 na 0.08+/-0.09. Naukowcy nie są do końca pewni na jakiej zasadzie działa sól emska – ale poprawiła ona stan dróg oddechowych.

Ale to nie wszystko, w kolejnym z badań wykazano, że sól emska może zmniejszać nadwrażliwość dziąseł oraz zębiny – w ciągu 6 tygodni stosowania specjalnej pasty z solą. Działanie sprawdzono na 40 osobach.

Wykazano również leczniczy wpływ soli emskiej na pacjentów po operacjach zatok przynosowych. W badaniu wzięło udział 30 osób. Pacjentom podawano roztwór 200 ml soli emskiej (lub zwykłej soli) 3x dziennie, przez 10 dni. Regeneracja, obrzęk, krwawienia, symptomy stanu zapalnego – były znacząco lepsze w grupie której podawano sól emską. Dodatkowo dokonano oceny poprzez prześwietlenia.

Podsumowanie

Zaleca się stosowanie soli emskiej w chorobach gardła (zapalenie), oskrzeli, zatok, po operacjach zatok, w zgadze, nadkwasocie, nieżytach układu oddechowego. Niektóre badania wskazują na korzyść przy stosowaniu soli emskiej w nadwrażliwości dziąseł oraz zębów. W każdym przypadku warto skonsultować się lekarzem, a preparaty w rodzaju soli emskiej potraktować uzupełniająco do farmakoterapii.

Co ciekawe, niektórzy znaleźli nietypowe zastosowania dla soli emskiej np. w roztworach do czyszczenia kafelków, a nawet do zabiegów kosmetycznych (odkażanie, usuwanie wągrów). Jednym z produktów którego opakowanie sugeruje, że zawiera środki farmakologiczne jest „ibuprom zatoki – hipertonic spray”. Dowcip polega na tym, że w środku nie ma ani grama ibupromu – a jedynie... 3% roztwór chlorku sodu – czyli właśnie sól. W przypadku soli emskiej producent nie musiał posuwać się do stosowania podobnych sztuczek – otrzymujesz dokładnie to, za co płacisz. Badania wskazują, że sól emska może być korzystnym elementem terapii w wielu chorobach np. układu oddechowego.

Źródła: 1. Eur Respir J. 2000 Dec;16(6):1102-8. “Inhaled isotonic alkaline versus saline solution and radioaerosol clearance in chronic cough.” 2. Indian J Dent Res. 2006 Oct-Dec;17(4):178-84. “Dentinal hypersensitivity?--Can this agent be the solution?” 3. HNO. 1991 Nov;39(11):433-8. “[Postoperative inhalation treatment after paranasal sinus interventions. A placebo-controlled, double-blind and randomized study].” 4. http://rozanski.li/?p=555

W artykule mówimy o: Zdrowie