Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Więcej testosteronu dzięki suplementacji Ashwagandhy. Badania naukowe

Więcej testosteronu dzięki suplementacji Ashwagandhy. Badania naukowe
Naukowcy z indyjskiego Uniwersytetu Medycznego Chhatrapati Shahu Ji Maharaj przeprowadzili ciekawe badanie z Ashwagandhą. Odkryli, że dzięki niej może wzrosnąć produkcja testosteronu aż o 40%. Badanie zostało przeprowadzone na 75 mężczyznach, którzy mieli problemy z poczęciem dzieci. Przez 3 miesiące otrzymywali oni 5 g Ashwagandhy.

Ok. 15% par ma problemy z płodnością, a u połowy z nich problem wynika z małej ilości plemników u mężczyzn. Jest to widoczne szczególnie w krajach, w których społeczeństwo nie ma pieniędzy, by podjąć leczenie (m.in. w Indiach), stąd też postanowiono poszukać alternatywy. 

W klasycznej indyjskiej medycynie Ashwagandha jest bardzo popularna. Używana jest m.in., jako tonik dla osób starszych i substancja wzmacniająca libido. W testach przeprowadzonych na szczurach odkryto, że przyspiesza rozwój jąder i zwiększa produkcję nasienia. Niektóre badania wskazywały także, że Ashwagandha ma działanie anaboliczne. [J Ethnopharmacol. 1994 Dec; 44 (3): 131-5.]

Wyniki badań:

  • u niepłodnych mężczyzn z prawidłowymi plemnikami Ashwagandha zwiększyła produkcję testosteronu o 15%,
  • u mężczyzn z niską liczbą plemników wzrost testosteronu wynosił 40%.

Temat Ashagandhy może też zainteresować w kontekście sportowców korzystających ze sterydów, a także sportowców naturalnych, u których produkcja hormonu mogła spaść przez ekstremalną dietę. Naukowcy odkryli też, że u osób suplementujących Ashwagandhę jest więcej antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki. Spekulują, że także ten mechanizm może mieć pozytywny wpływ na płodność i poziom testosteronu u mężczyzn.

Podsumowanie

Suplementacja Ashwagandhą jest bardzo perspektywiczna, jeśli chodzi o wspieranie leczenia bezpłodności i utrzymywania testosteronu na odpowiednim poziomie.

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19501822

W artykule mówimy o: Zdrowie Suplementy i odżywki