Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pierwszej pomocy w sporcie - skręcenie stawu

Jeżeli uprawiasz sporty „zwiększonego ryzyka”, czyli takie, w których występuje dużo nagłych przyspieszeń, zwrotów i zatrzymań, np. piłka nożna, lekkoatletyka, tenis, sprinty lub też na przykład … często chodzisz na wysokich obcasach, to twoje stawy są narażone na różnego rodzaju kontuzje, m.in: skręcenia. Czym charakteryzuje się skręcenie stawu i jak powinna wyglądać pierwsza pomoc udzielona osobie poszkodowanej? - zapraszamy do lektury.

Skręcenie

Dochodzi do niego w stawie na skutek nagłego ruchu, który przekracza zakres fizjologiczny. Objawem zewnętrznym może być krwiak, natomiast wewnątrz dochodzi do uszkodzeń torebki i chrząstki stawowej oraz więzadła.

Doznaniu kontuzji mogą przyjąć takie czynniki jak:

  • Nadwaga/otyłość

  • Słaba kondycja fizyczna lub nadmiernie wyczerpujące treningi nie dające organizmowi możliwości zregenerowania się

  • Źle dobrany sprzęt treningowy, brak ochraniaczy i złe obuwie

Po czym można rozpoznać skręcenie stawu?

  • Nasilający się przy próbie dotyku ból w okolicy kontuzjowanego stawu

  • Problemy z wykonaniem ruchu w stawie

  • Zasinienie, wyraźny obrzęk.

Pierwsza pomoc w przypadku skręcenia stawu

Przede wszystkim na początku powinno się ocenić stan ogólny osoby poszkodowanej. Jeżeli życiu jej nie zagraża niebezpieczeństwo, to należy zając się skręconym stawem. Sprawdzić, czy w obrębie stawu pojawia się silny ból, sinienie, problem z wykonaniem ruchu w pełnym zakresie lub też czy zakres ten się znacznie zwiększył. Jeżeli obawy wskazują na złamanie, skręcenie lub też zwichnięcie, to w dalszej kolejności powinno się staw unieruchomić (dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku złamania kości).

Uszkodzoną powierzchnie schładzać można przed około 15-20 minut okładami z lodu (nie przykładanymi bezpośrednio na skórę, gdyż to może skończyć się odmrożeniem), smarując maścią chłodzącą, przeciwobrzękową i przeciwzapalną. Należy ją  unieść, co przyczyni się do poprawy ukrwienia i znacząco wpływa na zmniejszenie obrzęku. W warunkach domowych możemy schładzać kontuzję zimną wodą.

Skręcony staw należy „zwolnić” z wysiłku fizycznego, czyli powinno się jak najbardziej go odciążyć, nie przemęczać. Jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, to wizyta u ortopedy będzie stanowiła konieczność. Lekarz zleci sporządzenie zdjęcia RTG i na jego podstawie podejmie decyzje dotyczącą dalszego postępowania. Może nim być nałożenie opaski, szyn gipsowych lub gipsu, użycie stabilizatorów rehabilitacyjnych lub funkcjonalnych. Przy kręcenie stawu kolanowego lub kostki zalecane jest chodzenie przy pomocy kul.

Podsumowując

Aby zminimalizować możliwość jakiejkolwiek kontuzji, w tym skręcenia stawu, należy naprawdę solidnie przykładać się do rozgrzwki, nie rezygnować ze sprzętu ochraniającego podczas ćwiczeń, a także dobierać dobrej jakości sprzęt treningowy. A jeżeli mimo wszystko dojdzie do kontuzji, absolutnie nie powinno się kontynuować treningów, tylko udać się do lekarza w celu zdiagnozowania. Lepiej dmuchać na zimne, niż doprowadzić do stanu, kiedy to bolesny, zaniedbany kontuzja zabiera możliwość uprawiania ukochanej aktywności fizycznej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.