Kiedy jest się dzieckiem, pragnie się być dorosłym, a gdy następuje ten stan, marzy się o powrocie do dzieciństwa. Tak to już jest, że zwykle pragnie się tego, czego nie mamy. Dlaczego tak tęsknimy za tym okresem młodych lat? To proste — mniej obowiązków, więcej radości i swobody
W natłoku spraw...
Większość dorosłych ma w głowie różne terminy w pracy i w życiu osobistym, trzeba pamiętać o rachunkach, zakupach, ugotować, wyprać, posprzątać i wszędzie być na czas. W obliczu takiej codzienności bieganie beztrosko po podwórku wiszenie na trzepaku czy skakanie w kałużach wydaje się odległym wspomnieniem.
Prawdą jest, że nie da się cofnąć czasu i wrócić do tego okresu, natomiast wciąż każdy z nas ma możliwość pielęgnować swoje wewnętrzne dziecko. Wszystko po to, by znów poczuć ten specyficzny rodzaj radości z małych rzeczy i pewnego rodzaju lekkość psychiczną.
Daj sobie pozwolenie na prostą zabawę i tworzenie bez martwienia się, że popełnisz jakiś błąd, że będziesz oceniony. Zanurzenie się w prostych czynnościach przypominających dzieciństwo, jak np. malowanie, wycinanie, układanie może poprawić Twój nastrój, zmniejszyć stres i poprawić nastawienie do życia.
Zabawa i kreatywność
Kiedy byłeś dzieckiem, tworzenie zabawek, którymi można było się bawić, było czymś naturalnym. Przy odrobinie wyobraźni mogłeś zamienić kartonowe pudełko w statek kosmiczny, koc i krzesła w bazę, a stertę liści w skarbnicę. Jako dorośli tracimy piękną kreatywność i spontaniczność, które sprawiają, że życie jest tak przyjemne. Ale wcale tak być nie musi. Możesz wydobyć z siebie wewnętrzne dziecko i na nowo odkryć to, co przynosi radość, ukojenie i chociaż chwilową beztroskę.
Myślisz, że jesteś na to za stary?
Nigdy nie jest za późno, aby pozwolić sobie na wygłupy, zabawę i swobodę. Twoje wewnętrzne dziecko będzie Ci wdzięczne.
Uważność i obecność w życiu codziennym
Dzieci są bardziej uważne niż dorośli. Kiedy się bawią, ich umysł głęboko angażuje się w to, co robią, i zanurzają się w aktywności. Jednak wraz z wiekiem tracimy tę zdolność i wpadamy w zmartwienia i niepokoje dotyczące przyszłości lub żale z powodu przeszłości. Ale wiedz, że wewnętrzne dziecko wciąż tam jest i możesz się z nim połączyć w każdej chwili!
Jak to robić?
Jednym ze sposobów jest zaangażowanie się w zajęcia, które sprawiały Ci radość w dzieciństwie, takie jak kolorowanie (mogą to być tradycyjne kolorowanki lub ciekawe mandale), malowanie, układanie puzzli lub zabawa gliną. Jeśli masz instrument muzyczny, odkryj na nowo radość grania na nim. „Myśląca” część mózgu relaksuje się, gdy angażujesz się w twórcze działania. Zajęcia te mają charakter terapeutyczny i pomagają się zrelaksować i odprężyć. Możesz także być obecny w swoim codziennym życiu, zwracając uwagę na otoczenie i wykorzystując zmysły, aby w pełni doświadczyć chwili. To niesamowite, jak wiele tracimy, gdy jesteśmy pogrążeni w myślach i zmartwieniach.
Koncentrując się całym umysłem i ciałem na chwili obecnej, pozbędziesz się zmartwień i niepokojów o przyszłość oraz żalu z powodu przeszłości.
Radość z życia
Czy zauważyłeś, jak dzieci doświadczają świata z zachwytem i zdumieniem? Znajdują radość w prostych rzeczach w życiu, które dorośli albo uznają za oczywiste, albo już się w nie angażują.
Przykład
Puszczanie baniek, skakanie przez kałuże, oglądanie gwiazd na niebie i wiele innych. Niby proste i banalne, prawda? Dorośli mają tendencję do utraty tego poczucia zachwytu w codziennym życiu, a nawet popadają w znużenie. Nic dziwnego, że jako dorośli uśmiechamy się i śmiejemy mniej niż jako dzieci! Ćwicząc uważność, zwiększysz poczucie szczęścia i bardziej docenisz swoje otoczenie.
Autentyczność i wyrażanie siebie
Dzieci mówią, co czują i wyrażają swoje myśli, nie martwiąc się, co pomyślą inni. Jednak gdy dorastamy, rzadziej ujawniamy swoje prawdziwe uczucia ze strachu przed oceną lub krytyką. Ale co by było, gdybyś mógł sięgnąć do tego wewnętrznego dziecka i pozwolić sobie na więcej autentyczności?
Kiedy obejmiesz swoje wewnętrzne dziecko, możesz wyrażać siebie swobodniej i pewniej. Nie chodzi o bycie dziecinnym czy niedojrzałym, ale raczej o ponowne połączenie się z zapomnianą częścią siebie, która jest beztroska i nieobciążona. Może to być tak proste, jak taniec tak, jakby nikt nie patrzył. Kiedy pozwolisz sobie na bycie sobą, odkryjesz, że przyciągasz do swojego życia więcej pozytywnej energii i doświadczeń.
Relacje z innymi ludźmi
Dzieci mają naturalną zdolność do nawiązywania kontaktu z innymi i tworzenia głębokich, znaczących relacji. Obejmując swoje wewnętrzne dziecko, możesz to wykorzystać i poprawić swoje relacje z innymi. Może to pomóc zwiększyć poczucie szczęścia i przynależności.
Podsumowanie
Nawiązując ponownie relację ze swoim wewnętrznym dzieckiem i uwalniając naturalną kreatywność i zabawę, pozwolisz sobie na doświadczanie radości z małych rzeczy, poczucie beztroski w swoim pędzącym życiu pełnym obowiązków i terminów. Zobaczysz, jak to zmieni Twoje podejście do życia i samopoczucie.