Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wysokie spożycie cukrów a pamięć

O negatywnych konsekwencjach związanych ze spożywaniem produktów żywnościowych zasobnych cukry rafinowane mówi i pisze się wiele. Zazwyczaj jednak zagadnienia te rozpatrywane są w kontekście wpływu na masę i skład ciała oraz w odniesieniu do ryzyka rozwoju cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Okazuje się jednak, że niepożądane skutki takich praktyk są o wiele szersze. Opublikowane niedawno wyniki badań sugerują, że konsumpcja znacznych ilości cukrów niekorzystnie wpływa na pamięć. Informacja ta powinna zainteresować opijających się przesłodzonymi napojami energetycznymi uczniów, studentów i pracowników umysłowych.

Interesujący eksperyment

Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców pod kierownictwem Scotta Kanoskiego z Uniwersytetu Południowej Kalifornii wskazały na dość ciekawą zależność. Otóż w ramach powyższego eksperymentu młode szczury, otrzymywały znaczne ilości płynów, zawierających cukier stołowy lub syrop glukozowo-fruktozowy w stężeniach odpowiadających popularnym napojom, spożywanym przez nas na co dzień. Autorzy natomiast sprawdzali jak taki zabieg wpływa na funkcjonowanie mózgów gryzoni i ich funkcje poznawcze. W tym celu gryzonie umieszczane były wielokrotnie w specjalnych labiryntach co pozwalało ocenić pamięć przestrzenną.

Wyniki badania

Okazało się, że u pojonych przesłodzonymi płynami zwierząt szybko pojawiają się problemy z kojarzeniem i zapamiętywaniem. Dodatkowo zaobserwowano także nasilenie reakcji zapalnych w obrębie układu nerwowego. Co szczególnie interesujące efekt ten był obserwowany jedynie u dojrzewających szczurów. Dorosłe gryzonie nie były tak podatne na niekorzystny wpływ cukru, co sugeruje, iż mózg może być szczególnie podatny na wpływ czynników żywieniowych w newralgicznych etapach rozwoju takich jak dojrzewanie.

Wnioski

Sceptycy oczywiście mogą teraz stwierdzić, że przytoczone tutaj badanie niczego nie wnosi, gdyż „szczury to nie ludzie” i nie wiadomo czy podobna zależność zachodzi również w przypadku naszego gatunku. Faktycznie, badania na zwierzętach nie musza mieć przełożenia na efekty obserwowane u ludzi, tyle że bardzo często – mają i właśnie dlatego są ciągle przeprowadzane. Przytoczony tutaj eksperyment pokazał, że konsumpcja znacznych dawek cukru w pewnych okresach ontogenezy, a dokładnie – w okresie dojrzewania, może negatywnie wpływać na funkcje poznawcze, a zwłaszcza na zdolność zapamiętywania i kojarzenia. Aspekt ten powinny mieć na uwadze przede wszystkim osoby młode, uczniowie i studenci opijający się na co dzień słodzonymi napojami i zajadający się słodyczami.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.