Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zbyt wygodne buty do biegania nasilają ryzyko kontuzji

Zbyt wygodne buty do biegania nasilają ryzyko kontuzji
Wydawać by się mogło, że komfort biegu, który zapewnia właściwy dobór obuwia biegowego jest kwestią priorytetową w kontekście zachowania zdrowia stawów. Jednak okazuje się, że zbyt wygodne obuwie może pogarszać technikę samego biegu, co stwarza większe ryzyko kontuzji.

Każdy doświadczony biegacz wie, że buty do biegania z wysoko amortyzowaną podeszwą (część środkowa i przednia) zapewniają większy komfort niż standardowe buty. Niestety używanie tych wygodniejszych butów ma swoją cenę. 

Badanie

Naukowcy z Oregon State University opublikowali badanie w Orthopedic Journal of Sports Medicine, w którym dobrali 15 zawodników sportów biegowych. Kazano im wykonać 2 próby biegowe na dystansie 5 kilometrów. Jedna próba została wykonana ze standardowymi butami biegowymi New Balance, druga z kolei ze specjalnie wyprofilowanymi butami Hoka One, które posiadały wzmocnioną środkową część podeszwy. Tego typu zabieg sprawia, że buty posiadały większy komfort użytkowania. 

Badacze obserwowali technikę biegu zwłaszcza z użyciem butów Hoka One, zwracając uwagę na to, w jaki sposób stopa ląduje na pięcie. Im twardsze lądowanie tym prawdopodobieństwo urazu również wyższe. Oczywiście buty, które naturalnie przystosowane są do zwiększonej absorpcji energii będą zmniejszały tego typu efekt negatywny. Jednak, ich działanie będzie wpływać na samą technikę biegu, często pogarszając ją.

Wyniki

Wygodne buty sprawiły, że technika biegania stała się bardziej luźna, co spowodowało, że stopy uderzały o ziemię bardziej gwałtownie i faktycznie z większą siłą. Komfort maskował stan faktyczny.

Wnioski

Biegacze wykorzystując maksymalnie komfortowe buty biegowe wykazywali tendencję do nadmiernego uderzania stopą o podłoże, a tym samym przyczynili się do zwiększenia obciążenia stawów. Co więcej, osoby, które są nowicjuszami w sportach biegowych, wybierając zbyt wygodne obuwie przyczyniali się do znacznego obciążenia i przeciążenia stawów. Przekładało się to z kolei na zwiększone ryzyko kontuzji. Biegacze powinni rozpoczynać swoja przygodę biegową z butami neutralnymi, na których wypracują odpowiednią technikę biegu. 

Źródło: http://www.ergo-log.com/all-too-comfortable-running-shoe-increases-risk-injuries.html

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.