Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Znużony? Białko pomoże Ci bardziej niż cukier!

Senność, znużenie, brak chęci do działania – pojawienie się tego typu symptomów może mieć różną przyczynę. Co ciekawe jednak, można wyraźnie zmniejszać ich nasilenie poprzez odpowiednie działania żywieniowe. Właściwy dobór pokarmów może pomóc zebrać się w sobie i oddalić uczucie zmęczenia. Wbrew temu czego można byłoby się spodziewać, znakomicie w tej materii niekoniecznie sprawdzą się produkty zasobne w cukier, a takie, które są źródłem białka. Jak to możliwe?

Cukier krzepi? Nie koniecznie…

Dość popularną praktyką w przypadku pojawienia się uczucia znużenia bądź senności jest sięganie po „coś słodkiego”.  Niestety okazuje się, że to niekoniecznie glukoza, ale aminokwasy (czyli części składowe białka) pomagają pozytywnie wpłynąć na stan czuwania, zwiększając skupienie i podnosząc chęć do działania. Niezwykle interesujących danych w tej materii dostarczają wyniki badań przeprowadzonych przez ekspertów z Uniwersytetu w Cambridge, którzy postanowili sprawdzić jak poszczególne składniki odżywcze wpływają na grupę komórek podwzgórza i pnia mózgu oraz na aktywność zlokalizowanych tam neuronów. Warto wiedzieć, że wspomniane obszary mózgu odpowiadają m.in. za regulację faz snu i czuwania (ale nie tylko).

Co pokazało badanie?

W toku eksperymentu (przeprowadzonego na myszach), zaobserwowano, iż żadne składniki odżywcze nie stymulują równie mocno neuronów  niż aminokwasy. Wzrost aktywności tychże neuronów prowadzi m.in. do stanu pobudzenia i zmniejsza uczucie zmęczenia. Oznacza to, iż zjedzenie posiłku białkowego, może być sposobem na to by poradzić sobie z „energetycznym kryzysem ośrodkowym”. Co ciekawe wcześniej prowadzone badania wykazały, że glukoza wykazuje odwrotne działanie, a mianowicie blokuje receptory oreksynowe i doprowadza do zmniejszenia chęci do działania, a nawet – przyczynia się do wystąpienia uczucia zmęczenia.

Wnioski

Wbrew obiegowym przekonaniom, w sytuacji gdy dokucza nam uczucie znużenia warto sięgnąć po produkty białkowe raczej niż po skoncentrowane źródła cukru. Badania sugerują, iż takie rozwiązanie może okazać się o wiele bardziej efektywne w przełamywaniu energetycznego impasu odczuwalnego zwłaszcza na poziomie mentalnym. Tak więc nie tyle batonik czy ciastko, ale np. gotowane jajko lub porcja mięsa stanowić winny obiekt zainteresowania osób chcących odsunąć od siebie zmęczenie.

 

Źródła: Neuron. 2011 Nov 17;72(4):616-29. doi: 10.1016/j.neuron.2011.08.027. · Diabetes. 2008 Oct;57(10):2569-76. doi: 10.2337/db08-0548. Epub 2008 Jun 30.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.