Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Serwatka w proszku a białko serwatkowe – nie pomyl tego!

Serwatka w proszku a białko serwatkowe – nie pomyl tego!
Białko serwatkowe w postaci koncentratów i izolatów od pewnego czasu jest najczęściej kupowaną proteiną przez sportowców rozmaitych dyscyplin. Wysoka wartość biologiczna, duża zawartość aminokwasów egzogennych – w tym BCAA, lekkostrawność, a także dobra rozpuszczalność i przyjemne walory smakowe zaważyły na sukcesie przetworów z serwatki. Białko serwatkowe potocznie nazywane jest „serwatką” i jak się okazuje to obiegowe, terminologiczne uproszenie prowadzić może do wielu nieporozumień.

Z czego otrzumuje się białko serwatkowe?

Proteiny serwatkowe otrzymuje się z serwatki, a serwatkę – z mleka. Serwatka jest produktem ubocznym powstałym w procesie produkcji serów i kazeiny, oddziela się po całkowitej koagulacji mleka. Ma ona wiele zastosowań kulinarnych i przemysłowych, służy m.in. jako surowiec z którego otrzymuje się odzywki proteinowe. Podkreślić jednak należy, że sama serwatka białka zawiera stosunkowo niewiele, w płynnej formie składa się głównie z wody, a w formie stałej, odwodnionej, jako tzw. suszona serwatka, czy słodka serwatka w proszku, składa się w zdecydowanej większości z laktozy.

Laktoza

Laktoza to cukier mleczny, który u większości osóbwywołuje sensacje żołądkowe, gazy, wzdęcia i biegunki, zwłaszcza jeśli spożywany jest w większych niż symboliczne ilościach. W procesie produkcji białka serwatkowego laktoza jest niemal całkowicie usuwana, dlatego odżywki typu WPC zawierają jej bardzo niewiele, a preparaty WPI– niemal wcale. Różnica pomiędzy białkiem serwatkowym, a suszoną serwatką jest diametralna, zarówno pod względem zawartości białka i cukru mlecznego, jak i w kontekście procesów technologicznych z udziałem których są oba komponenty otrzymywane.

Białko serwatkowe a serwatka

Ponieważ jednak dla laika terminy „białko serwatkowe” i „serwatka” brzmią bardzo podobnie, to też łatwo dać się zwieść sprytnym sprzedawcom wystawiającym na serwisach aukcyjnych suszoną serwatkę jako białko serwatkowe w wyjątkowo przystępnej cenie. Należy zdać sobie sprawę, że oba produkty mają zupełnie inne właściwości odżywcze i inne przeznaczenie i zastosowania. Serwatka jest odpadem, który można poddać specyficznemu technologicznemu recyclingowi, wyciągając z niej to co cenne, czyli białko (którego jest tam 13% procent) i eliminując bezwartościową laktozę stanowiącą de facto niemal ¾ składu. Ten produkt nie nadaje się zupełnie jako uzupełnienie diety w białko, a stanowić może jedynie źródło żołądkowo-jelitowych kłopotów, których ze względu na wrodzone poczucie estetyki – nie będę bliżej opisywać…