Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Fakty i mity na temat napojów gazowanych

Fakty i mity na temat napojów gazowanych
W obiegowym ujęciu napoje gazowane nie kojarzą się z niczym zdrowym. Często wręcz zaleca się rezygnację z ich spożywania osobom pracującym nad sylwetką i kondycją oraz chcącym poprawić stan zdrowia. W rzeczywistości jednak, jak z chwilę się przekonasz, znaczna część teorii dotyczących nasyconych dwutlenkiem węgla płynów nie ma sensownego uzasadnienia!

Napoje gazowane powodują przyrost tkanki tłuszczowej?

Sama obecność dwutlenku węgla w napoju nie sprawia, ze jest on bardziej „tuczący”. Działać tak natomiast mogą zawarte w nim cukry. Tak więc zarówno gazowana jak i odgazowana cola słodzona glukozą i fruktozą będą w takim samym stopniu sprzyjać gromadzeniu tłuszczu zapasowego. Podobnie też zarówno niegazowana jak i gazowana woda mineralna działania takiego posiadać nie będzie.

Napoje gazowane zwiększają ryzyko chorób układu krążenia?

Obecność dwutlenku węgla w napoju w żaden sposób nie zwiększa ryzyka chorób układu krążenia. Chociaż istnieją rozmaite teorie głoszące iż CO2 zawarty w wypijanych płynach obciąża serce, powoduje jego niedotlenienie i szereg innych tragicznych następstw, to trzeba podkreślić, iż są to po prosty wymysły osób z wybujałą wyobraźnią. Chorobom układu krążenia może sprzyjać co najwyżej cukier zawarty w gazowanych jak i niegazowanych napojach.

Napoje gazowane osłabiają kości?

Przyznać trzeba iż istnieją badania potwierdzające, że spożywanie niektórych rodzajów napojów gazowanych negatywnie wpływa na stan zdrowia kości, a szczególną ostrożność w ich konsumpcji powinny zachować osoby młode, zwłaszcza dziewczęta. Za niekorzystny wpływ na gospodarkę wapniową tych napojów odpowiada jednak nie dwutlenek węgla, a obecność kwasu fosforowego, integralnego składnika napojów typu cola…

Napoje gazowane nie nawadniają organizmu?

Tak naprawdę obecność dwutlenku węgla nie upośledza procesu nawodnienia organizmu, może jedynie wpływać na uczucie pragnienia i w ten sposób sprawić, że pijemy mniej.Bez wątpienia jednak gazowana woda mineralna, gazowany izotonik czy nawet gazowana cola nawadniają organizm. Nie oznacza to oczywiście, iż są w tym zakresie równie skuteczne. Pewne jednak jest, że można poprzez ich spożycie uzupełnić straty płynów.

Woda niegazowana jest zdrowsza od gazowanej?

Nie ma podstaw by uważać, iż brak bąbelków sprawia, że dany płyn jest zdrowszy niż w przypadku obecności CO2. Zarówno wody gazowane jak i niegazowane, mogą być pożądanym składnikiem diety. Mało tego, dwutlenek węgla wykazuje działanie „konserwujące” i sprawia, że nasycona nim woda dłużej utrzymuje świeżość i czystość mikrobiologiczną.

Podsumowanie

Jak wiec widać, większość negatywnych skutków związanych z piciem gazowanych napojów dotyczy nie tyle obecności CO2, co związane jest z zawartością innych składników takich jak cukier bądź kwas fosforowy. Sam fakt, iż dany napój jest gazowany niekoniecznie przesądza o tym, że jest niezdrowy, czego znakomitym przykładem są wody mineralne. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.