Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy stosowanie kreatyny powoduje skutki uboczne?

Choć kreatyna należy do moich ulubionych suplementów, to niestety muszę tutaj uczciwie przyznać, że stosowanie suplementów, które ją zawierają może nieść za sobą skutki uboczne. I nie chodzi tutaj wcale o domniemane uszkodzenie wątroby, nerek czy innych narządów, bo takie teorie między bajki należy włożyć. Chodzi o coś zupełnie innego.

Według dostępnej literatury, w tym badań naukowych przeprowadzonych na sportowcach, jedynym jednoznacznie potwierdzonym skutkiem obocznym stosowania kreatyny jest… przyrost beztłuszczowej masy ciała! Tak więc, stosując preparaty keratynowe niestety liczyć się trzeba z dużym prawdopodobieństwem powiększenia obwodów bicepsów czy klatki. Straszne?

Cóż, faktem jest, że nie wszyscy sobie tego życzą. Sportowcy dyscyplin, w których istnieją kategorie wagowe, mogą mieć pewne obawy przed stosowaniem kreatyny. Umówmy się jednak, iż dodatkowe centymetry w bicepsie są jednak „pozytywnym” skutkiem ubocznym stosowania czegokolwiek. Z drugiej strony niestety trzeba liczyć się z tym, że część zdobytej masy, może wynikać ze zwiększonego uwodnienia komórek, które niestety nie jest wieczne.

Po zaprzestaniu suplementacji ten „bonus” zniknie. Powtarzam jednak, że napisałem o „części zdobytej masy”. Kreatyna jest anabolikiem i przy odpowiednim sposobie odżywiania możemy trwale poprawić estetykę naszej sylwetki. Substancja ta tworzy idealne środowisko do wzrostu masy mięśniowej, Ty natomiast musisz zapewnić mięśniom komplet składników odżywczych.

Co do nerek, wątroby i serca, to nie spotkałem się z rzetelną publikacją naukową, która potwierdzałaby zależność pomiędzy stosowaniem kreatyny i uszkodzeniem w/w narządów. Pamiętać jednak należy, że w badaniach najczęściej używane dawki oscylowały w przedziale 5 – 10 g, a same próby wykonywane były na osobach zdrowych. Przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatów keratynowych są już istniejące choroby wątroby i nerek, a także zaburzenia pracy przewodu pokarmowego i gospodarki insulinowej.

Źródła: Adverse effects of creatine supplementation: fact or fiction? Poortmans JR, Francaux M. Effects of creatine supplementation on renal function. Yoshizumi WM, Tsourounis C. Dietary creatine supplementation does not affect some haematological indices, or indices of muscle damage and hepatic and renal function. Robinson TM, Sewell DA, Casey A, Steenge G, Greenhaff PL.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.