Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Jak przyspieszyć budowę muskulatury za pomocą odżywek i suplementów?

Jak przyspieszyć budowę muskulatury za pomocą odżywek i suplementów?

Tadeusz Sowiński

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio dobrana suplementacja może w sposób wyraźny wspomóc prace nad rozwojem ogólnie pojętej formy sportowej. Zależność ta dotyczy tak poprawy zdolności wysiłkowych takich jak siła i wytrzymałość, jak i również redukcji tłuszczu oraz - rozbudowy muskulatury. Ważne jest jednak by suplementy i odżywki dobierać adekwatnie do stawianych przed sobą celów unikając przy tym środków o niepotwierdzonym działaniu i bazując na sprawdzonych preparatach. W niniejszym poradniku omówię kwestię suplementacji ukierunkowanej na przyspieszenie przyrostu masy mięśniowej.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Budowa masy w praktyce – to trzeba wiedzieć

Pomimo, iż suplementacja może mieć istotne znaczenie dla tema postępów podczas budowy muskulatury, to pamiętać należy że nie jest ona czynnikiem determinującym progres. Do kwestii absolutnie kluczowych natomiast należą:

  • dieta, (zapewniająca odpowiednią nadwyżkę energetyczna oraz dostarczająca wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w wymaganych ilościach),
  • trening, (chodzi oczywiście o dobrze zaplanowany trening z obciążeniem obejmujący cały ciało,  wykonywany od 3 do 5 razy w tygodniu),
  • odpoczynek, (mięśnie rosną wtedy i tylko wtedy kiedy mają na to czas, czyli w trakcie odpoczynku – to wtedy właśnie zachodzą procesy regeneracyjne).

Tak wiec chcąc rozbudować masę mięśniową trzeba przede wszystkim skupić się na treningu i i na diecie, a także zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku, a dopiero w dalszej kolejności zajmować się doborem suplementów. Tak wygląda kwestia priorytetów. Nie umniejsza to jednak roli suplementacji w pracy nad sylwetką. I właśnie tym zagadnieniem zajmę się w dalszej części poradnika.

Kilka słów o odżywkach węglowodanowo-białkowych

Jak już wspomniałem podczas budowy masy mięśniowej kluczowe znaczenie ma zapewnienie nadwyżki energetycznej. Niestety nie zawsze i nie każdemu udaje się tego dokonać przy zastosowaniu konwencjonalnych produktów żywnościowych. Zwłaszcza osoby bardzo aktywne, szczupłe z natury, obdarzone szybkim metabolizmem miewają problemy z pokryciem wysokiego zapotrzebowania energetycznego z nawiązką. Znakomitym rozwiązaniem w takich wypadkach okazują się preparaty węglowodanowo-białkowe, czyli tzw. „masówki”.

Wybierając odżywkę tego typu sprawdzić najpierw należy stosunek węglowodanów do białka i odnieść te dane do indywidualnych parametrów i wymogów codziennej diety. Zazwyczaj preparaty bardziej zasobne w węglowodany (ok. 70 – 80% składu), polecane są osobom z szybką przemianą materii. Odzywki o bardziej zrównoważonym składzie (tzw. „pól na pół”), rekomendowane są jednostkom, które muszą zachowywać większą ostrożność podczas budowania masy. Podział ten ma swoje ograniczenia, ale w obiegowym ujęciu może być z powodzeniem stosowany w praktyce..

Jeśli chodzi o dawkowanie odżywek węglowodanowo-białkowych, to najmniej rozsądnym rozwiązaniem jest trzymanie się zaleceń zamieszczonych na etykiecie. Dlaczego? To proste – są one pozbawione sensu. Sugerowanie przyjmowania 50 – 100g prochu od 3 do 4 razy dziennie trudno uznać za rozsądne. Takie praktyki szybko mogą doprowadzić do przyrostu tkanki tłuszczowej. Wyjściowo zaleca się porcję preparatu przyjmować bezpośrednio po zakończeniu wysiłku, a jeśli zachodzi potrzeba a masa ciała nie zmienia się – można dodawać kolejne dawki (zazwyczaj mniejsze od tej potreningowej) jako rodzaj deseru po wybranych, słabszych kalorycznie posiłkach. Nie zaleca się natomiast zastępowanie odżywką posiłków – jest to po prostu rozwiązanie jałowe.1 / 3 Następna strona