Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Kreatyna i beta-alanina połączenie idealne

Kreatyna i beta-alanina połączenie idealne
Kreatyna jest jedną z najsilniej działających, dozwolonych substancji wspomagających rozwój zdolności wysiłkowych takich jak siła czy wytrzymałość siłowa, a także przyśpieszających przyrost beztłuszczowej masy ciała. Z resztą jest to informacja powszechnie znana i nie budząca raczej wątpliwości. Zarówno skuteczność jak i bezpieczeństwo stosowania kreatyny zostało potwierdzone w bardzo wielu badaniach naukowych z udziałem sportowców.

Nigdy nie jest jednak tak dobrze, by nie mogło być lepiej

Stąd też zarówno producenci suplementów jak i naukowcy poszukują sposobów na wzmocnienie działania kreatyny.

W ostatnich latach sporo uwagi poświęca się substancji zwanej beta-alaniną, badania z udziałem ludzi wykazały, iż może mieć ona istotny wpływ na rozwój ogólnie rozumianej formy sportowej. Wynika to z faktu, iż związek ten należący do beta-aminokwasów jest prekursorem karnozyny – ważnego di-peptydu występującego głównie w mięśniach i pełniącego bardzo istotną rolę. W czasie aktywności fizycznej przede wszystkim o charakterze beztlenowym dochodzi do zmian pH w komórkach mięśniowych, co z kolei powoduje obniżenie zdolności wysiłkowych. Karnozyna pełni rolę „bufora” pomagając pozbyć się nadmiaru jonów wodorowych i tym samym poprawić odporność mięśni na przeciążenia. Oczywiście rola karnozyny na tym się nie kończy, ostatnio coraz więcej mówi się o jej hamującym wpływie na proces starzenia się organizmu.

Badania naukowe

Jak pokazały badania naukowe (Hoffman i wsp.), połączenie beta alaniny i kreatyny pozwala odnieść korzyści większe niż z suplementacji samą kreatyną. Pozytywne skutki odnoszą się nie tylko do możliwości wysiłkowych, ale także do kompozycji ciała (poziomu tkanki tłuszczowe j i beztłuszczowej masy ciała). Jeśli więc planujesz w najbliższym czasie cykl kreatynowy, szukaj suplementów które zawierają zarówno kreatynę jak i beta alaninę w składzie. Wg najnowszych danych połączenie tych dwóch substancji pozwala uzyskać lepsze efekty niż stosowanie ich oddzielnie.