Preparaty wywołujące efekt tzw. „pompy mięśniowej”, objawiającej się doraźnym zwiększeniem obwodów trenowanych partii mięśniowych cieszą się w ostatnich latach szczególną popularnością. Podstawowym składnikiem tzw. no-boosterów, czyli środków wywołujących w/w efekt jest arginina, aminokwas względnie egzogenny będący prekursorem tlenku azotu – związku, który wykazuje ciekawą zdolność do rozszerzania światła naczyń krwionośnych, co wiązane jest bezpośrednio z efektem tzw. pompy mięśniowej.
Jakie działanie ma AAKG?
W przekonaniu wielu osób arginina, która w suplementach występuje najczęściej jako AAKG, czyli alfaketoglutaran argininy, ma jedynie działanie doraźne, ustępujące po maksymalnie kilku godzinach od spożycia. Faktycznie, gdyby koncentrować się jedynie na zjawisku wynikającym ze zwiększonego napływu krwi do mięśni i wynikającym z niego zwiększeniem obwodów – arginina ma działanie chwilowe. Wg niektórych źródeł przy systematycznej suplementacji aminokwas ten potencjalnie wpływać także może na wzrost siły, a być może i masy mięśniowej.
Badanie naukowe
Przykładem jest eksperyment przeprowadzony na dwudziestu osobach dorosłych, w którym poddane one zostały pięciotygodniowemu szkoleniu z uwzględnieniem treningu siłowego. Jedna połowa z uczestników otrzymała po 1 g argininy i ornityny, druga połowa po jednym gramie witaminy C i wapnia (placebo). Okazało się m.in., że zastosowanie dodatku w/w aminokwasów wspomaga przyrost masy mięśniowej i siły mięśni. Również korzystne wydaje się połączenie argininy z kreatyną - w kontekście wpływu na wybrane parametry wysiłkowe.
Przegląd literatury na temat argininy
Niestety literatury weryfikującej przydatność stosowania argininy w celu poprawy formy sportowej jest bardzo niewiele. W przeglądzie literatury (Campbell i wsp.) zatytułowanym „The Ergogenic Potential of Arginine” autorzy przyznają, że potencjalny wpływ argininy na zdolności wysiłkowe czy skład i masę ciała jest jak najbardziej możliwy, na razie brakuje jednak wystarczających dowodów na to, by uznać go za fakt. Pozostaje więc chyba liczyć jedynie na taką ewentualność i cieszyć się z doraźnych efektów stosowania preparatów opartych na argininie czy substancjach o zbliżonych właściwościach do tego aminokwasu.
Źródła:
Effects of arginine and ornithine on strength, lean body mass and urinary hydroxyproline in adult males. Elam RP, Hardin DH, Sutton RA, Hagen L.
The Ergogenic Potential of Arginine Bill I Campbell, Paul M La Bounty,1 and Mike Roberts1
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.