Wymówki czynią Cię słabym!

Żyjemy w świecie, w którym wygląd ma znaczenie. Dlatego niemal każdy chciałby coś w sobie poprawić - pozbyć się zbędnego tłuszczowego balastu czy zbudować robiącą wrażenie muskulaturę. Jednak sukces osiągają nieliczni. Pozostali natomiast potrafią znaleźć doskonale przekonywujące usprawiedliwienia dla odstających brzuchów czy zbyt patykowatych nóg.

Przeczytaj koniecznie:

Jak jeść zdrowo? Proste wskazówki dla osób leniwych

Czym są wymówki?

Najprościej pisząc to mechanizm obronny, w który człowieka wyposażyła matka natura. Jego celem jest tzw. przesunięcie winy z dala od nas samych, aby chronić swój pozytywny wizerunek i czuć się dobrze samemu ze sobą – niezależnie od podejmowanych działań. Wymówki pojawiają się pod presją otoczenia, wywoływane są także przez naciski emocjonalne i własne niespełnione marzenia, oczekiwania i wyobrażenia.

Do czego prowadzą wymówki?

Choć wymówki mogą mieć pewne pozytywne znaczenie – w końcu pomagają chronić wyobrażenia o samym sobie, to jednak w większości przypadków, charakteryzują się konsekwentnie negatywnym wpływem na samoocenę i poczucie własnej wartości. Wzmacniają poczucie bezsilności i bezradności, odbierają chęć do działania i sprawiają, iż w końcu  tracimy wiarygodność- w swoich własnych oczach oraz oczach najbliższego otoczenia. Wymówki sprawiają, iż człowiek przestaje wierzyć w swoje możliwości, unika konfrontacji ze swoimi słabościami, odbierając sobie szansę na osiągnięcie sukcesu. Dlatego szczególnie sformułowania typu: „jestem za stary/młody”, „to za trudne”, „nie mam czasu”, „to nie w moim stylu”, „nie umiem”, „i tak nie dam rady”  warto na stałe wyrzucić ze swojego życia.

Jak skutecznie unikać wymówek?

Przede wszystkim budując swoją samoocenę. Działając i dając sobie prawo do popełniana błędów i wyciągania z nich konstruktywnych wniosków. Doceniając najdrobniejsze sukcesy, identyfikując niezdrowe nawyki i przyzwyczajenia. Staraj się racjonalizować swoje cele, nazywać lęki a jednocześnie wzmacniać poczucie odpowiedzialności za własne życie i czyny. Wiele wymówek bierze się z obawy przed niepowodzeniem, wiedz jednak że nie podejmując ryzyka rezygnujesz bez walki z osiągnięcia celu, na którym ci przecież zależy. W kontekście pracy nad estetyką sylwetki, jak również w innych dziedzinach życia, niezwykle pomocne będzie opracowanie sensownej strategii, dopasowanej do potrzeb i możliwości.  Skoro chcesz schudnąć, pomyśl o tym co mógłbyś zrobić aby ten cel osiągnąć, zasięgnij opinii u specjalistów z dziedziny zdrowego odżywiania i treningu  – zamiast „strzelać sobie w stopę” myślami „nie mam na to czasu”.

Podsumowanie

Sposób myślenia wpływa bezpośrednio na nasze emocje oraz zachowanie. Czyniąc wymówki, chwilowo uspokajamy sumienie, odbierając sobie jednocześnie szansę na osiągnięcie sukcesu i „podkopując” swój własny wizerunek.