Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Ile czasu po przebudzeniu należy zjeść pierwszy posiłek?

Ile czasu po przebudzeniu należy zjeść pierwszy posiłek?

Tadeusz Sowiński

Utrwalił się taki pogląd, który mówi, iż śniadanie należy zjeść niezwłocznie po przebudzeniu. Zarówno dietetycy jak i lekarze jednogłośnie zalecają, by od wczesnych godzin porannych zadbać o odpowiednie odżywienie organizmu. Problem polega na tym, że nie każdemu realizacja tego typu zaleceń odpowiada. Wiele osób budzi się ze „ściśniętym żołądkiem” i ochota na coś do jedzenia pojawia się u nich dopiero po kilkudziesięciu minutach, a niekiedy – po kilku godzinach. I w tym miejscu pojawia się pytanie: czy przesunięcie w czasie śniadania jest grzechem przeciwko zdrowiu i sylwetce? No i czy istnieje najlepsza pora na jego konsumpcję?

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Najważniejszy posiłek dnia – czy aby na pewno?

Śniadanie nazywane bywa „najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia”. Spowodowane jest to tym, iż posiłek ów spożywany jest po okresie całonocnego postu, czyli w chwili gdy bieżące rezerwy energetyczne pochodzące z trawionego pokarmu są już wyczerpane. Odpowiednie odżywienie organizmu w okresie następującym bezpośrednio po przebudzeniu ma mu zapewnić „dobry start” i „energię na cały dzień” (tak głoszą popularne slogany). Gdyby jednak zastanowić się głębiej nad stwierdzeniem, które mówi, iż śniadanie jest posiłkiem o największym znaczeniu, to szybko okaże się, iż zbudowane jest ono na dość wątłych podstawach. Nie ma bowiem racjonalnych powodów by uważać, że jest ono ważniejsze niż np. obiad czy (ciesząca się złą sławą) – kolacja.

Tak naprawdę nikt nigdy nie wykazał, że pominięcie śniadania czy też złe bilansowanie tego posiłku niesie za sobą bardziej dotkliwe konsekwencje niż pominięcie bądź nieprawidłowe zbilansowanie obiadu. Tworzenie takich rankingów, w których sugeruje się, iż jeden rodzaj posiłku jest ważniejszy od innego jest w ogóle pozbawione sensu. Gdybyśmy już chcieli rozstrzygać tę kwestię, to należałoby wziąć pod uwagę czynniki osobnicze takie chociażby jak obciążenie wysiłkiem fizycznym bądź intelektualnym w danym okresie dnia. Dlaczego o tym wszystkim wspominam? Otóż uważam, iż ważne jest w kontekście meritum niniejszego artykułu, by zwrócić uwagę na to, że śniadanie to taki sam posiłek jak każdy inny i z jego konsumpcją nie wiążą się jakieś szczególne obostrzenia, założenia czy okoliczności.

Najlepsza pora na to by zjeść śniadanie

Wiemy już, iż śniadanie niekoniecznie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, a przynajmniej – iż brakuje dowodów na to, że ma ono większe znaczenie dla funkcjonowania organizmu niż np. obiad. Wiemy też, iż powinno być ono postrzegane wg podobnych kryteriów jak pozostałe posiłki. W tym momencie możemy więc zadać sobie pytanie dotyczące tego, czy istnieje najlepsza pora na skonsumowanie śniadania? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest równie trudna co ustalenie idealnej pory obiadu lub kolacji. Nie da się określić uniwersalnego momentu, w którym najlepiej jest zjeść posiłek. Z definicji śniadanie spożywa się rano, obiad w godzinach około południowych lub popołudniowych, a kolację – wieczorem. Czy jednak istnieje przymus by pierwszy posiłek w ciągu dnia zjeść zaraz po przebudzeniu? Odpowiedź brzmi – nie. Podobnie jak nie ma zasadności założenie mówiące, iż kolację należy zjeść o godzinie 18:00. W praktyce śniadanie można skonsumować chociażby godzinę po wstaniu z łóżka, a kolację dwie godziny przed snem.W artykule mówimy o: Zdrowie Dietetyka i zdrowe odżywianie

1 / 2 Następna strona