Korzyści wynikające ze zdrowego odżywiania

Bycie na zdrowej diecie kojarzy się ciągle z przeżywaniem trudnych do zniesienia męczarni, prowadzących w ostatecznym rozrachunku do uzyskania szczupłej i zadbanej sylwetki. Taki skrajny pesymizm względem właściwie zbilansowanego odżywiania niewiele ma w sobie prawdy, wynika raczej z lęku przed zmianami bądź jest konsekwencją poczucia porażki związanej z nieudaną poprawą estetyki sylwetki. Nie mniej jednak warto zdrowo się odżywiać – nie tylko ze względu na wygląd i nie tylko na 2 tygodnie przed planowanym urlopem. Oto korzyści wynikające z przemyślanego jadłospisu:

Przeczytaj koniecznie:

Czym jest dieta?

Lepsze samopoczucie!

Właściwie zbilansowana dieta, dopasowana do potrzeb i możliwości danego organizmu pomaga utrzymać nastrój oraz kondycję psychiczną w dobrej formie. Znaczenie posiada zarówno uwzględnienie w jadłospisie pokarmowych źródeł kwasów tłuszczowych omega 3, magnezu, witamin z grupy B, jak również eliminacja związków obecnych w technologicznie przetworzonej żywności, które działają na samopoczucie w sposób ewidentnie niekorzystny. Należą do nich np. utwardzone kwasy tłuszczowe wszechobecne w daniach typu fast food, które nie dość, iż przyczyniają się do pogorszenia nastroju, to również mogą w niektórych przypadkach nasilać zachowania agresywne, stany lękowe czy stany depresyjne. A jakie produkty żywnościowe mogą pozytywnie wpływać na nastrój? Zdecydowanie świeże warzywa i owoce – ich konsumpcja jest dodatnio skorelowana z dobrym samopoczuciem, co potwierdzają badania naukowe.  Pozytywny wpływ warzyw i owoców w tym kontekście związany jest prawdopodobnie z obecnością związków fenolowych.

Większa wydajność (w pracy i nie tylko)!

Sposób odżywiania, jak się okazuje, dość mocno wpływa na wydajność w pracy. Jak pokazują wybrane analizy specjalistów, rezygnowanie ze zdrowej i właściwie zbilansowanej diety, opartej na nieprzetworzonej żywności, na rzecz fast foodów i innego wątpliwej jakości jedzenia, zwiększa ryzyko utraty wydajności w pracy aż o 66%. Dieta oparta na słodyczach, pizzy i słodkich napojach wpływa negatywnie na koncentrację, zapamiętywanie, kojarzenie, motywację, etc. Osoby, które pragną odnieść sukces zawodowy winny również zrewidować swój sposób odżywiania, a tym samym zwiększyć efektywność swoich działań.

Mniej zmarszczek na twarzy!

Jadłospis obfitujący w rafinowane cukry, przeładowany „pustymi” kaloriami może doprowadzać do szybszego pojawiania się objawów starzenia, takich jak choćby zmarszczki.  Nadmiar cukru w diecie nasila glikację białek w obrębie skóry, co objawia się utratą elastyczności i sprężystości, a także zwiotczeniem skóry. Jak twierdzą naukowcy, niektórych zmarszczek można uniknąć, właściwie się odżywiając – unikając przejadania się cukrem, jedząc świeże warzywa, owoce - będące źródłem związków fenolowych, witamin i składników mineralnych , a także uwzględniając wartościowe źródła protein i tłuszczu.

Stres będzie łatwiejszy do pokonania!

Jadłospis oparty na niskoprzetworzonej żywności może w istotny sposób wpłynąć na sposób, w jaki nasz organizm będzie radził sobie ze stresem. Szczególne znaczenie posiadają: kwasy tłuszczowe omega 3, witamina D, C, magnez, związki fenolowe – dieta bogata w ich naturalne źródła pomaga zwiększyć możliwości adaptacyjne organizmu, zapobiegając negatywnym skutkom przewlekłego napięcia (jego objaw to np. problemy ze  zasypianiem, rozdrażnienie, chwiejność nastrojów). Przewlekły stres jest o tyle niebezpieczny, iż może prowadzić do rozwoju poważniejszych dolegliwości.

Podsumowanie

Zadbana i wysportowana sylwetka to nie jedyna korzyść wynikająca z właściwego i przemyślanego odżywiania. Osoby dbające na co dzień o zawartość talerza nie dość, iż lepiej radzą sobie ze skutkami stresu, mają lepsze samopoczucie i mniej zmarszczek na twarzy, to również są bardziej wydajni w pracy.