PCOS – suplementacja uzupełniająca

W jednym z poprzednich artykułów opisałem kwestię suplementacji zasadnej w przypadku wspomagania leczenia zespołu policystycznych jajników. Opisałem jednak wtedy preparaty podstawowe, stanowiące trzon zabiegów suplementacyjnych, podkreślając jednak, iż istnieją także inne, które pomocniczo można wprowadzić do diety. W niniejszym opracowaniu zajmę się więc tym właśnie zagadnieniem.

Przeczytaj koniecznie:

PCOS czyli zespół policystycznych jajników - kluczowe informacje - cz. I

PCOS - suplementacja podstawowa

Krótkie przypomnienie

Jak wiadomo, PCOS to przypadłość, na którą składa się szereg zaburzeń rzutujących na wiele parametrów zdrowotnych, w tym na funkcje rozrodcze, metaboliczne i kwestie związane z wyglądem i samopoczuciem. Leczenie PCOS opiera się na odpowiednich strategiach farmakologicznych i żywieniowych. Nie będę ich tutaj opisywał gdyż poświeciłem im sporo uwagi w poniższych artykułach do których lektury zachęcam:

http://potreningu.pl/articles/4332/pcos-czyli-zespol-policystycznych-jajnikow---kluczowe-informacje---cz--i

http://potreningu.pl/articles/4333/pcos-czyli-zespol-policystycznych-jajnikow---kluczowe-informacje---cz--ii

Bez wątpienia jednak, istotne znaczenie we wspomaganiu leczenia wspomnianej przypadłości ma także suplementacja. Szczególnie przydatne mogą okazać się preparaty zawierające składniki takie jak:

  • inozytol,
  • witaminę D,
  • wapń,
  • kwasy omega 3.

Więcej przydatnych informacji na temat wymienionych składników znaleźć można w artykule dostępnym pod tym linkiem: http://potreningu.pl/articles/4355/pcos---suplementacja-podstawowa

NAC

Jedną z substancji, która może okazać się niezmiernie przydatna we wspomaganiu leczenia PCOS jest N-acetylo-l-cysteina (w skrócie NAC). Jest to acetylowana postać jednego z aminokwasów budujących białka - cysteiny. Ma szerokie zastosowanie w medycynie i suplementacji. Stosowana jest w schorzeniach dróg oddechowych jako środek mukolityczny (rozrzedzający wydzielinę), a także jako swoista „odtrutka” w wypadku przedawkowania paracetamolu. Wykazuje również wpływ na układ nerwowy (wpływ na receptory NMDA) i działa ochronnie na wątrobę. Oprócz wspomnianych powyżej właściwości aminokwas ten jest jeszcze silnym przeciwutleniaczem.

Bardzo ciekawych danych w kwestii wpływu stosowania NAC u kobiet z PCOS dostarcza badanie, w którym porównano suplementację tym aminokwasem z metforminą. W próbie wzięło udział 100 kobiet, część z uczestniczek otrzymywała metforminę (500 mg trzy razy na dobę), a część lub NAC (600 mg trzy razy na dobę) przez okres 24 tygodni. Oba zabiegi okazały się równie skuteczne we wspomaganiu redukcji tkanki tłuszczowej, obniżaniu insulinemii, objawów hirsutyzmu, zmniejszaniu wolnego testosteronu i w przywracaniu miesiączek.

Interesujące są też dane sugerujące, że NAC szczególnie korzystnie działa w połączeniu z argininą.