Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Super zestaw „na wątrobę”

Super zestaw „na wątrobę”

Tadeusz Sowiński

Pomimo, iż wątroba jest narządem posiadającym unikalne zdolności naprawcze, to żeby jednak procesy regeneracyjne w jej obrębie mogły zachodzić efektywnie, potrzebne są odpowiednie warunki. Kluczowym czynnikiem jest zmniejszenie ekspozycji wątroby na działanie czynników szkodliwych takich jak zła dieta, niektóre farmaceutyki, alkohol. Bardzo ważne jest również dostarczenie odpowiedniej dawki substancji, które wspomagają proces odnowy hepatocytów. W tym zakresie bardzo pomocne okazać się mogą odpowiednio dobrane suplementy.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Po pierwsze: lecytyna

Każdy kto ma w domu telewizor, natknął się przynajmniej kila razy na reklamy preparatów zawierających fosfolipidy sojowe, które to – zgodnie z zapewnieniami producentów – mają zbawienny wpływ na wątrobę. Faktycznie przyznać trzeba, że związki wchodzące w skład tych środków, mogą poszczycić się całkiem przyzwoitymi referencjami w postaci wyników badań naukowych potwierdzających ich skuteczność. Niestety są one również dość drogie, zwłaszcza jeśli chcemy przyjmować je w efektywnych, a nie jedynie symbolicznych dawkach. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje tańsza i równie skuteczna alternatywa w postaci suplementów diety zawierających lecytynę (sojową lub słonecznikową), czyli mieszaninę fosfolipidów (głównie fosfatydylocholiny a także  fosfatydyloinozytolu i niewielkich ilości fosfatydyloseryny i fosfatydyloetanoloaminy), które wykazują takie same właściwości jak wspomniane przed chwilą środki apteczne oparte na fosfolipidach sojowych.

W jaki sposób lecytyna regeneruję wątrobę?

Lecytyna a dokładnie tworzące ją fosfolipidy, w sposób wielokierunkowy wpływaja na funkcjonowanie wątroby.  Przede wszystkim wykazują one działanie ochronne na wątrobę, zmniejszając niekorzystny wpływ na hepatocyty związków szkodliwych takich jak chociażby:

  • etanol,
  • paracetamol (ten „przyjazny dla żołądka” lek nie jest lubiany przez wątrobę),
  • galaktozamina,
  • wielu innych (prawdopodobnie również takich jak sterydy anaboliczno-androgenne).

Dodatkowo lecytyna przyspiesza również regenerację wątroby, wpływając na stabilizację błon tworzących ją komórek. Suplementacja lecytyną hamuje także proces stłuszczenia i zwłóknienia wątroby, co związane jest z blokowaniem procesu peroksydacji lipidów i syntezy tkanki łącznej. Jak więc widać, jej wpływ na funkcjonowanie tego narządu jest wielokierunkowy. Przy okazji warto dodać, że suplementacja lecytyną ma także inne potencjale walory. Związek ten korzystnie wpływać może na gospodarkę lipidową oraz na funkcjonowanie układu nerwowego.

Zalecane dawki: 3 – 10g lecytyny na dobę.

Na rynku znaleźć można wiele preparatów lecytynowych, wybór jest więc szeroki. Warto przeliczyć opłacalność poszczególnych produktów. Poniżej linki do wybranych trzech środków tego typu:

http://www.sfd.pl/sklep/Medicaline_Lecytyna_Medica_1200_mg-opis31650.html

http://www.sfd.pl/sklep/Avec_Pharma_Lecytyna_MEMO_1200_-opis32951.html

http://www.sfd.pl/sklep/Olimp_Gold_Lecytyna_1200-opis2307.html

Po drugie: ostropest czyli sylimaryna

Ostropest plamisty jest rośliną o bardzo interesującym potencjale prozdrowotnym, co potwierdzają nie tylko „mądrości ludowe”, ale także wyniki badań naukowych. Jego owoce są obfitym źródłem sylimaryny (2 – 3%), będącej skądinąd mieszaniną czterech bioaktywnych substancji z grupy flawonoidów, takich jak:

  • sylibinina (50-60%),     
  • izosylibinina (ok. 5%),
  • sylichristyna (ok.20%),     
  • sylidianina (15%).     


W artykule mówimy o: Zdrowie Suplementy i odżywki

1 / 3 Następna strona