Po co pieprz w suplementach?

Pieprz znany jest nam przede wszystkim jako przyprawa, która nadaje potrawom i produktom spożywczym smak pikantny. Co ciekawe jednak, ekstrakt z pieprzu czarnego znalazł też zastosowanie w suplementacji sportowej, jak i również ukierunkowanej na inne cele. Dziś składnik ten stał się bardzo popularny i dodawany jest do coraz większej grupy preparatów. Warto się zastanowić jaki jest cel dodawania tego składnika oraz jaki jest jego wpływ na organizm?

Przeczytaj koniecznie:

Jak przygotować spalacz tłuszczu w warunkach domowych

Wszechobecna „piperyna”

Nie trzeba być wytrawnym znawcą tematu, by zauważyć, że ekstrakt z pieprzu czarnego standaryzowany na zawartość substancji o nazwie „piperyna” jest bardzo popularnym dodatkiem do różnego rodzaju suplementów diety. Ekstrakt z pieprzu czarnego znaleźć można przede wszystkim w recepturach środków takich jak:

  • spalacze tłuszczu o działaniu termogennym,
  • boostery testosteronu,
  • środki witaminowe, mineralne i witaminowo-mineralne,
  • wielu innych.

Działanie piperyny

Dodatek ekstraktu z pieprzu czarnego ma dość ciekawe uzasadnienie. Otóż zawarta w nim piperyna ma za zadanie zwiększyć biodostępność innych składników, których źródłem jest dany suplement. Dotyczy to m.in. bioaktytwnych składników roślinnych takich jak kurkumina czy też nawet witamin z grupy B. Dodatkowo piperyna wykazuje także właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu pomaga chronić organizm przed niekorzystnymi skutkami stresu oksydacyjnego. Wspomniana substancja posiada również pewne działanie termogenne zwiększając produkcję ciepła i nasilając spalanie kwasów tłuszczowych w procesach energetycznych. W naukowych źródłach znaleźć też można wzmianki o antydepresyjnych walorach piperyny co związane jest z jej korzystnym wpływem na uwalnianie beta-endorfin i oddziaływaniem na mechanizmy odpowiedzialne za produkcję serotoniny.

Czarna strona pieprzu

Ekstrakt z pieprzu czarnego jak i zawarta w nim piperyna, oprócz wielu zalet mają też pewne wady, które uwypuklają się wtedy, gdy organizm otrzymuje zbyt duże ich dawki. Po pierwsze warto pamiętać, że pieprz sam w sobie może podrażnić śluzówkę przewodu pokarmowego, co może się wiązać z wyraźnym dyskomfortem, a w skrajnych wypadkach również zaburzeniem integralności bariery jelitowej. Dodatkowo w pieprzu obecny jest związek posiadający rakotwórcze właściwości zwany saflorem. Nadmierna ekspozycja na działanie tej substancji stanowić może potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia. Co za dużo zatem – to niezdrowo.

Wnioski

Dodatek ekstraktu z pieprzu czarnego do suplementów diety ma przede wszystkim za zadanie zwiększanie wchłaniania innych substancji docelowych z tychże preparatów. Dodatkowo w suplementacji wykorzystuje się także antyoksydacyjne i termogenne właściwości piperyny. Należy jednak zachować pewną ostrożność w aplikowaniu sobie środków, które zawierają ekstrakty z pieprzu czarnego, jeśli będziemy przyjmować ten składnik w bardzo dużych ilościach, możemy po prostu sobie zaszkodzić.