Bieganie- czy buty mają znaczenie?

Na dworze powoli robi się coraz cieplej, coraz częściej świeci słońce. To czas, w którym jesteśmy spragnieni świeżego powietrza, a co za tym idzie chętnie wyciągamy buty i zaczynamy biegać. Mówi się, że bieganie to najprostsza forma sportu, wystarczy założyć buty i pójść pobiegać. Nie potrzeba karnetu na siłownię, obciążeń, sprzętu. Wystarczą buty i chęci do biegania. Czy to mogą być każde buty?

Przeczytaj koniecznie:

Bieganie jest nudne

Coraz częściej spotykamy się z butami do biegania w marketach, dyskontach, często zamawiamy również buty do biegania z internetu. Nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi do tego, jakie buty wybieramy. Czy są one odpowiednie dla nas? Do jakiego rodzaju biegania są przeznaczone? Kierujemy się głównie ceną i wyglądem obuwia. Czy słusznie?

Z całą pewnością na początek przygody z bieganiem nie należy porywać się na najdroższy model butów z najnowszej kolekcji. Nie ma to sensu. Przede wszystkim dlatego, że jeszcze nie zaczęliśmy biegać, jeszcze nawet nie wiemy, czy z bieganiem się polubimy. Być może okaże się, że bieganie nas nudzi, że nie jest to aktywność fizyczna stworzona dla nas.

Z tego powodu odradzam porywanie się osobom, które dopiero chcą zacząć biegać, na buty z najwyższej półki.

Z drugiej jednak strony mamy do wyboru buty z dyskontów lub buty zamawiane ze sklepów internetowych z wyjątkowych promocji. Czy takie buty będą właściwe dla osoby początkującej?

Również niekoniecznie.

Z jednej strony może być to dobra okazja, żeby po prostu sprawdzić, czy bieganie nas interesuje. Wydamy na buty niewiele, a jeśli nam się nie spodoba, niewiele stracimy.

Z drugiej jednak strony, takie buty mogą (choć nie muszą) przyczynić się do tego, że z bieganiem się nie polubimy. Może się tak stać wówczas, gdy but będzie zupełnie niedopasowany do naszej stopy, wagi, terenu, w którym biegamy. Niedopasowane obuwie sprawia, że bieganie nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Jeśli biegnąc myślisz o tym, że coś Cię uwiera, że coś przeszkadza, doskwiera Ci ból piszczeli, a do domu wracasz z obtartą piętą lub odbitymi paznokciami to wiedz, że problem tkwi w niedopasowanym obuwiu.

Kolejna sprawa to jedynie rzekoma oszczędność. Jeśli zaczniesz biegać dużo, niedopasowane, tanie obuwie zniszczy się dużo szybciej, niż to nieco droższe, dobrane do Ciebie. W rezultacie finansowo, może okazać się, że wyjdzie na to samo, lub nawet paradoksalnie oszczędzisz wydając jednorazowo nieco więcej.

Na co należy zwrócić uwagę dobierając obuwie biegowe?

Przede wszystkim polecam, zwłaszcza osobom początkującym, udanie się do sklepu biegowego i skorzystanie z pomocy dobrego sprzedawcy. Nie polecam decydowania się na pierwsze buty do biegania ze sklepu internetowego. Takie buty trzeba przymierzyć. Trzeba się w nich przejść, potruchtać. Trzeba poczuć jak leżą na nodze, jak zachowują się, gdy się poruszamy.

Ważne jest więc, aby buty przymierzyć. Najlepiej kilka par, różnych, aby mieć porównanie.