Wyłącz dodatki blokujące reklamy, żeby zaakceptować ustawienia ciasteczek.

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bieganie jest nudne

Bieganie jest nudne
Bieganie można urozmaicić na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim nie biegaj na bieżni, na siłowni czy na stadionie, a w terenie. Jest to o wiele bardziej wymagający fizycznie trening. Zmieniające się otoczenie skutecznie chroni nas przed nudą. Dodatkowo – warto znaleźć trasy biegowe z różnicami wysokości (pagórki), w pobliżu jeziora, rzeki, w lesie. Każde urozmaicenie pozwoli nam dłużej i chętniej wykonywać trening. Im bardziej jednolity teren – tym szybciej bieganie stanie się nudne. Zagadnienie zostało szerzej opisane w artykule o biegach przełajowych.

Po drugie – nie biegaj sam, a w towarzystwie. Bieganie w kilka osób to najlepszy sposób na zwalczenie rutyny. Dodatkowo sprawdzenie czy możesz rozmawiać w trakcie wysiłku – pozwoli bez specjalistycznych przyrządów ustalić jego intensywność. Niska intensywność = możliwość swobodnej rozmowy w trakcie biegania.

 Zmieniaj tempo biegu. Możesz podzielić pewien dystans na etapy – pokonywane szybszym tempem, naprzemiennie z odpoczynkiem (aktywnym – w czasie biegu, lub maszerując). Wprowadź trening interwałowy np. 100 m szybki bieg, 200 m trucht – powtarzasz do wyczerpania sił.

 Kolejny przykład

 15 sekund sprint/45 sekund odpoczynku x 5.

 Z czasem przy poprawie kondycji można skracać przerwy wypoczynkowe i wydłużać czas pracy. Jak widać możesz mierzyć interwały dystansem lub czasem. Zmienianie tych metod skutecznie chroni cię przed znudzeniem.

 Kolejny sposób to bieganie określonego dystansu szybko, a powrót np. biegiem tyłem, lub też wykonywaniem żabek (tj. skoków z pozycji pełnego przysiadu, z rękoma na karku).

 Słuchaj muzyki. Przy obecnym nasyceniu rynku elektroniką wybór jest ogromny. Od telefonów po dedykowane odtwarzacze MP3/MP4. Nic tak nie pomaga, jak ulubione ścieżki dźwiękowe towarzyszące nam w treningu.

 Biegaj pod górę i zbiegaj. Kolejne znakomite urozmaicenie. Znajdujesz pagórek (lub kilka pagórków). Wykonujesz podbieganie na czas lub na dystans. Jest to także dodatkowy, cięższy trening – gdy bieganie po poziomej nawierzchni stanie się zbyt łatwe.

 Przeplataj bieganie ćwiczeniami ogólnorozwojowymi np. podciąganiem na drążku, wykonywaniem skłonów, przysiadów, ćwiczeniami ze sprzętem. Stanowi to świetnie urozmaicenie i wzbogacenie treningu biegowego.

 Biegaj z obciążeniem np. w plecaku, w postaci specjalnej dociążanej kamizelki lub z partnerem na barku. Takie obciążenie znacznie utrudnia trening i pozwala na wielokrotnie krótsze prowadzenie aktywności.

 Jak widać bieganie można urozmaicić na wiele sposobów, tak aby każdorazowy trening biegowy sprawiał nam radość.

 Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej zbadaj swój stan zdrowia – skonsultuj się z lekarzem i uzyskaj pozwolenie na prowadzenie danej aktywności (w szczególności jeśli masz wysoki poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, wady postawy, nadciśnienie, problemy ze wzrokiem, problemy np. z kręgosłupem).

Jeśli dłuższy czas nie prowadziłeś żadnej aktywności fizycznej – najlepiej będzie rozpocząć treningi od marszy (trwających 1-2 h, 3-4 x tygodniowo). Następnie, w miarę wzrostu kondycji – można pokusić się o trening biegowy.

Mamy aplikację!

Hej! Z przyjemnością zapraszamy Cię do pobrania naszej nowej aplikacji, która pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Przygotowaliśmy ją z myślą o Tobie, by ułatwić Ci trzymanie się diety i planu treningowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat aplikacji oraz ją pobrać? Zrobisz to poprzez Google Play: