IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bieganie jest dla Ciebie nudne? Sposoby na urozmaicenie biegania

Bieganie nie musi być nudne i można je urozmaicić na wiele różnych sposobów. Zapraszamy do lektury naszego artykułu i zachęcamy do podzielenia się swoją opinią!

Przede wszystkim nie biegaj na bieżni, na siłowni czy na stadionie, a w terenie

Jest to o wiele bardziej wymagający fizycznie trening. Zmieniające się otoczenie skutecznie chroni nas przed nudą. Dodatkowo – warto znaleźć trasy biegowe z różnicami wysokości (pagórki), w pobliżu jeziora, rzeki, w lesie. Każde urozmaicenie pozwoli nam dłużej i chętniej wykonywać trening. Im bardziej jednolity teren, tym szybciej bieganie stanie się nudne. Zagadnienie zostało szerzej opisane w artykule o biegach przełajowych.

Nie biegaj sam, a w towarzystwie

Bieganie w kilka osób to najlepszy sposób na zwalczenie rutyny. Dodatkowo sprawdzenie, czy możesz rozmawiać w trakcie wysiłku – pozwoli bez specjalistycznych przyrządów ustalić jego intensywność. Niska intensywność = możliwość swobodnej rozmowy w trakcie biegania.

Zmieniaj tempo biegu

Możesz podzielić pewien dystans na etapy – pokonywane szybszym tempem, naprzemiennie z odpoczynkiem (aktywnym – w czasie biegu, lub maszerując). Wprowadź trening interwałowy np.:

  • 100 m szybki bieg, 200 m trucht – powtarzasz do wyczerpania sił
  • lub 15 sekund sprint/45 sekund odpoczynku x 5.

Z czasem przy poprawie kondycji można skracać przerwy wypoczynkowe i wydłużać czas pracy. Jak widać możesz mierzyć interwały dystansem lub czasem. Zmienianie tych metod skutecznie chroni cię przed znudzeniem.

Kolejny sposób to bieganie określonego dystansu szybko, a powrót np. biegiem tyłem, lub też wykonywaniem żabek (tj. skoków z pozycji pełnego przysiadu, z rękoma na karku).

Słuchaj muzyki

Przy obecnym nasyceniu rynku elektroniką wybór jest ogromny. Od telefonów po dedykowane odtwarzacze MP3/MP4. Nic tak nie pomaga, jak ulubione ścieżki dźwiękowe towarzyszące nam w treningu.

Biegaj pod górę i zbiegaj

Kolejne znakomite urozmaicenie. Znajdujesz pagórek (lub kilka pagórków). Wykonujesz podbieganie na czas lub na dystans. Jest to także dodatkowy, cięższy trening – gdy bieganie po poziomej nawierzchni stanie się zbyt łatwe.

Przeplataj bieganie ćwiczeniami ogólnorozwojowymi

Np. podciąganiem na drążku, wykonywaniem skłonów, przysiadów, ćwiczeniami ze sprzętem. Stanowi to świetnie urozmaicenie i wzbogacenie treningu biegowego.

Biegaj z obciążeniem

Np. w plecaku, w postaci specjalnej dociążanej kamizelki lub z partnerem na barku. Takie obciążenie znacznie utrudnia trening i pozwala na wielokrotnie krótsze prowadzenie aktywności.

Podsumowanie

Jak widać, bieganie można urozmaicić na wiele sposobów, tak aby każdorazowy trening biegowy sprawiał nam radość.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej zbadaj swój stan zdrowia – skonsultuj się z lekarzem i uzyskaj pozwolenie na prowadzenie danej aktywności (w szczególności, jeśli masz wysoki poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, wady postawy, nadciśnienie, problemy ze wzrokiem, problemy np. z kręgosłupem).

Jeśli dłuższy czas nie prowadziłeś żadnej aktywności fizycznej – najlepiej będzie rozpocząć treningi od marszy (trwających 1-2 h, 3-4 x tygodniowo). Następnie, w miarę wzrostu kondycji – można pokusić się o trening biegowy.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.