Wiosenny przegląd organizmu – zestaw badań dla mężczyzn

Zdrowie to nie tylko brak choroby, ale stan pełnego, dobrego dobrostanu (fizycznego, psychicznego i społecznego), dającego możliwość realizowania swoich dążeń, zaspokajania potrzeb i radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Niestety w dzisiejszych czasach w pełni zdrowy jest mało kto. Nawet jeśli nie trapi nas konkretna choroba, to niekiedy niektóre układy i narządy nie funkcjonują optymalnie. Chcąc rozpoznać ewentualne nieprawidłowości należy wykonywać odpowiednie badania. W niniejszym poradniku zamieszam zestaw badań, których wykonanie poleca się mężczyznom dbającym o swoje zdrowie.

Przeczytaj koniecznie:

Tryb życia a zdrowie wątroby

Polacy nie lubią się badać

Pomimo coraz powszechniejszych deklaracji mówiących o tym, jak to bardzo zależy nam na naszym zdrowiu, niestety nie należymy do społeczeństw, które chętnie wykonują badania diagnostyczne. To oczywiście błąd, gdyż bez odpowiednich badań trudno jest w porę rozpoznać nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Mowa tutaj przede wszystkim o badaniach krwi i moczu. Pierwsze z wymienionych do przyjemnych nie należą, ale przynajmniej raz w roku warto wykonać „podstawowy pakiet kontrolny” by mieć pewność, że nic złego w organizmie się nie dzieje. Należy przy tym wiedzieć, że oprócz podstawowych parametrów takich jak morfologia krwi obwodowej, istnieje także wiele innych, które mężczyźni winni od czasu do czasu sprawdzić. O jakich badaniach mowa?

Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu jest podstawowym badaniem obrazującym kondycję układu moczowego i służącym do m.in. wykrywania chorób nerek. Takie badanie warto wykonywać przynajmniej raz w roku, nawet wówczas, gdy nie odczuwamy absolutnie żadnych niepokojących symptomów. Choroby nerek niekiedy przez długi czas nie dają żadnych objawów.

Odczyn Biernackiego, czyli „OB.”

OB jest badaniem pozwalającym w sposób dość powierzchowny wykryć zaburzenia w ogólnym stanie zdrowia i rozpoznać istnienie stanów zapalnych związanych z różnymi chorobami. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to mniej dynamiczny wskaźnik niż np. CRP, który także służy do monitowania stanu zapalnego, ale charakteryzuje się wyższą czułością.

Glukoza

Teoretycznie poziom glukozy na czczo jest pierwszym ważnym wskaźnikiem pozwalającym wstępnie rozpoznać cukrzycę, w praktyce jednak kwestię tą należy uściślić. Po pierwsze w rozpoznawaniu cukrzycy warto wykonać jeszcze inne badania, a po drugie podwyższony poziom glukozy może występować też w niektórych stanach chorobowych nie będących cukrzycą. Poziom glukozy dobrze jest zbadać w przypadku nadwagi i otyłości.

Elektrolity (Na, K)

Oznaczenie poziomu elektrolitów ma na celu oczywiście rozpoznawanie ewentualnych zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej. Tego typu nieprawidłowości mogą występować m.in. w chorobach nerek, ale przyczyną może być także odwodnienie organizmu wynikłe z forsownej aktywności fizycznej, której nie towarzyszy adekwatne spożycie płynów. Nieprawidłowy poziom elektrolitów może być przyczyną arytmii i nadciśnienia.