Zaburzenia nastroju a suplementacja

Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych we współczesnym świecie są zaburzenia zdrowia psychicznego. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Jedzenie powinno dostarczać nam wszelkich niezbędnych witamin i minerałów. Niestety stopień jego przetworzenia sprawia, że ciężko jest zapewnić ich optymalną ilość.

Przeczytaj koniecznie:

Ćwiczenia fizyczne lekiem w walce z depresją

Jakie makroelementy, witaminy i minerały są nam niezbędne dla dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego?

Kwasy tłuszczowe

Szczególnie istotne dla układu nerwowego są kwasy omega-3, EPA oraz DHA.

EPA zwiększają przepływ krwi w mózgu, dzięki czemu jest on lepiej dotleniony oraz odżywiony. Potwierdzono, że suplementacja kwasami omega-3 wykazuje efekt antydepresyjny. Zaobserwowano, iż u osób chorujących na depresję stężenie omega 3 jest obniżone. Badania pokazują również, iż osoby spożywające regularnie ryby morskie rzadziej mają myśli samobójcze i rzadziej chorują na depresję.

Witaminy z grupy B

Niedobór witamin z grupy B może być przyczyną zaburzeń neurologicznych. Dotyczy to zarówno zaburzeń nastroju, jak i poważnych chorób takich jak depresja czy schizofrenia.

Szczególne znaczenie mają: witamina B9- kwas foliowy, witamina B6 – pirydoksyny, B12 – kobalaminy, B1 – tiaminy.

Co ciekawe, dowiedziono również, iż podaż witaminy B6 w dawce 100mg/d zwiększa prawdopodobieństwo złagodzenia objawów napięcia przedmiesiączkowego ponad dwukrotnie.

Witamina D3

Witamina ta odpowiedzialna jest za równowagę wapniowo-fosforanową, uczestniczy ona w rozwoju mózgu. W przypadku deficytu witaminy D3, obserwuje się obniżone funkcje neurologiczne. Zauważono również sezonowe zaburzenia nastroju, napięcia przedmiesiączkowe oraz depresję w związku z niedoborami tej witaminy. W jednym z przeprowadzonych badań dowiedziono, że suplementacja witaminy D3 w ilości 40tyś. jednostek tygodniowo, wpływa istotnie na poprawę nastroju badanych. Badania pokazują, że większą podatność na suplementację witaminą D3 wykazują osoby w wieku 20-60lat, u których zaburzenia nastroju są umiarkowane.

Magnez

Magnez warunkuje prawidłową sygnalizację wewnątrz komórkową. U chorych na depresję oraz schizofrenię występują niedobory tego minerału.

Wapń

Minerał ten bierze udział w sygnalizacji między komórkami. Niskie stężenie tego pierwiastka wiąże się z występowaniem agresji, depresji oraz zaburzeń kognitywnych.

Chrom

Pierwiastek ten bierze udział w metabolizmie glukozy. Jego niedobory mogą wiązać się z niestabilnym poziomem cukru, co przekłada się na zaburzenia nastroju związane z niedostatecznym odżywieniem tkanek układu nerwowego.

Prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu zależy od wielu czynników. Odpowiednia podaż witamin i minerałów jest niezbędna dla zachowania zdrowia psychicznego.