Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Fast food i wysoko przetworzona żywność sprzyjają depresji!

Fast food i wysoko przetworzona żywność sprzyjają depresji!
Chociaż zwykliśmy w chwilach zniżki psychicznej nastrój poprawiać sobie słodyczami czy daniami serwowanymi w barach szybkiej obsługi, to okazuje się, że na dłuższą metę takie praktyki wpływają niekorzystnie na nasze samopoczucie, a wręcz sprzyjać mogą depresji. Niestety takie są fakty.

Wysoko przetworzona żywność, a już zwłaszcza słodycze i dania typu fast food mają wiele wad, jednak tego, że działać mogą depresyjnie mało kto się spodziewał. W zasadzie gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi będący następstwem ich spożycia sprzyjać powinien poprawie nastroju i działać relaksacyjnie, tymczasem okazuje się że jest wręcz odwrotnie. Owszem, spożywanie tego typu pokarmów zazwyczaj wiąże się chwilowym uczuciem odprężenia, dość szybko jednak ten błogostan mija i pojawiają się wyrzuty sumienia oraz uczucie ociężałości. To jednak nie wszystkie negatywne konsekwencje takich praktyk.

Wysoko przetworzona żywność dostarcza sporych dawek energii, deficytowa natomiast jest w składniki pokarmowe o charakterze nieenergetycznym, w tym również takie, które korzystnie wpływają na nasz nastrój (magnez, witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega 3). Dodatkowo pokarmy te zasobne są w związki niekorzystnie wpływające na kondycję psychiczną,  jak choćby trans-kwasy tłuszczowe. Kiedy zamiast wysokowartościowych produktów żywnościowych regularnie zajadamy się słodyczami czy frytkami, w organizmie powstają niedobory pokarmowe, deficyt potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego składników przy jednoczesnej nadpodaży substancji o działaniu niekorzystnym po pewnym czasie doprowadza do wyraźnej zniżki nastroju.

Wyżej opisana zależność została wstępnie potwierdzona w badaniach naukowych. Specjaliści z Centrum Nauk o Zdrowiu, Katedry Nauk Klinicznych Uniwersytetu Las Palmas de Gran Canaria, zauważyli, że depresja częściej występuje u osób regularnie stołujących się w barach szybkiej obsługi. Chociaż na podstawie tej jednej obserwacji trudno dobitnie wykazać, że istnieje przyczynowo-skutkowa zależność pomiędzy konsumpcją dań typu fast food a depresją, to biorąc pod uwagę fakt, iż potwierdzono niekorzystny wpływ obecnych w tego typu pokarmach trans kwasów tłuszczowych na kondycję psychiczną, daje do myślenia.

Jak widać kiepskiej jakości żywność nie tylko destrukcyjnie wpływa na nasz wygląd i zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, ale także negatywnie oddziałuje na naszą psychikę. Warto więc zastanowić się nad innym sposobem rozładowywania stresów niż jedzenie słodyczy, frytek, chipsów czy batoników, przyjemność serwowana w ten sposób jest jedynie chwilowa, a w dłuższej perspektywie okazać się może, że efekty będą wręcz odwrotne.

Źródła: • Sánchez-Villegas A, Toledo E, de Irala J, Ruiz-Canela M, Pla-Vidal J, Martínez-González MA. Fast-food and commercial baked goods consumption and the risk of depression. Public Health Nutr. 2012 Mar;15(3):424-32. • Sánchez-Villegas A, Verberne L, De Irala J, Ruíz-Canela M, Toledo E, Serra-Majem L, Martínez-González MA. Dietary fat intake and the risk of depression: the SUN Project. PLoS One. 2011 Jan 26;6(1):e16268.

W artykule mówimy o: Zdrowie Dietetyka i zdrowe odżywianie Ladies