Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Leki utrudniające odchudzanie

Leki utrudniające odchudzanie

Tadeusz Sowiński

Nadwaga i otyłość nie są problemami, które wynikają z łakomstwa i niechęci do aktywności fizycznej. Nadmierna masa ciała rozwija się najczęściej w skutek współistnienia wielu różnych czynników genetycznych i środowiskowych. Okazuje się, że w sposób istotny na problem nadwagi i otyłości mogą wpływać niektóre farmaceutyki. Analogicznie też stosowanie wybranych leków utrudnia proces odchudzania. O jakich środkach mowa?

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

 • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
 • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

 

Lekomani XXI wieku

Konsumpcja leków w naszym społeczeństwie systematycznie rośnie. Zwiększa się też konsekwentnie ilość dostępnych farmaceutyków i zakres ich działania. Niestety wszystkie środki tego typu niosą za sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W toku farmakoterapii, oprócz wielu innych nieprawidłowości mogą także wystąpić problemy z kontrolą równowagi energetycznej, co w konsekwencji prowadzi bądź to do przyrostu masy ciała, bądź też do problemów z utratą nadmiaru tkanki tłuszczowej. Mając powyższy fakt na uwadze warto zapoznać się z listą farmaceutyków, które bardzo często powodują opisane powyżej problemy.

Leki wysokiego ryzyka

Tak naprawdę istnieje stosunkowo dużo farmaceutyków, które w większym lub mniejszym stopniu mogą przyczyniać się do problemów z nadmierną masą ciała i utrudniać odchudzanie. Najczęściej kłopoty sprawiają jednak poniższe grupy środków:

 • leki stosowane w cukrzycy: insulina oraz pochodne sulfonylomocznika;
 • neuroleptyki: pochodne fenotiazyny i butyrofenonu;
 • leki stosowane w leczeniu depresji: m.in. amoksapina, feneizyna, sole litu, trazodon;
 • leki przeciwdrgawkowe: karbamazepina oraz pochodne kwasu walproinowego;
 • środki uspakajające: diazepam;
 • glikokortykosteroidy,
 • środki antykoncepcyjne: progestageny
 • beta-adrenolityki: atenolol, karwedilol, metoprolol.

Leki a efektywne odchudzanie?

Stosowanie wspomnianych powyżej farmaceutyków może być czynnikiem wyraźnie utrudniającym odchudzanie. W praktyce jednak rzadko zdarza się by jakiś lek totalnie uniemożliwiał redukcję tkanki tłuszczowej, a jeśli się tak dzieje to najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się w tej materii z lekarzem prowadzącym i prośba o zmianę preparatu. Zazwyczaj jest to możliwe, choć zdarza się, że stosowanego środka nie można zamienić na nic innego, tak bywa w przypadku chociażby insuliny podawanej w cukrzycy. Przy odpowiednim doborze dawek oraz przy odpowiednio ukierunkowanej diecie wpływ tego hormonu podawanego z zewnątrz na proces ubytku tkanki tłuszczowej nie musi być znaczący.W artykule mówimy o: Zdrowie Odchudzanie

1 / 2 Następna strona