Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne a zdrowie

Sprzedaż leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych od pewnego czasu systematycznie rośnie, co ciekawe dzieje się tak pomimo tego, iż zwiększają się również ceny farmaceutyków. Nauczyliśmy się sięgać po tabletkę przy byle okazji, nieraz wręcz na wyrost, przy lekkim przeziębieniu czy gorszym samopoczuciu. Tymczasem takie beztroskie zajadanie się lekami może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Leki przeciwbólowe dostępne są bez recepty nie tylko w aptekach, ale także na stacjach benzynowych, w salonikach prasowych czy w sklepach spożywczych. Wysoka ich dostępność w połączeniu z intensywną kampanią reklamową sprawiła, że praktyka polegająca na regularnym ich przyjmowaniu uległa znacznemu spopularyzowaniu. Niestety mało kto zdaje sobie sprawę, że przyjmowanie leków nie jest obojętne dla zdrowia, a ich nadużywanie wyraźnie zwiększa ryzyko wystąpienia rozmaitych chorób.

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele publikacji traktujących o relacji pomiędzy przyjmowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a ryzykiem wystąpienia niektórych schorzeń. Do jednych z najczęstszych negatywnych skutków należy uszkodzenie śluzówki żołądka (co zwiększa ryzyko wystąpienia wrzodów) i krwawienia z przewodu pokarmowego. Długotrwałe stosowanie NLPZ może okazać się także niebezpieczne dla nerek i wątroby – powinni o tym pamiętać sportowcy stosujący niedozwolone substancje dopingowe, które również upośledzają pracę tych narządów.

Sporo uwagi poświęca się także zależności pomiędzy przyjmowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych – w tym popularnych środków przeciwbólowych, a ryzykiem chorób serca, zwłaszcza nagłych incydentów wieńcowych. Okazuje się, że regularne stosowanie tych farmaceutyków może zwiększać prawdopodobieństwo zawału. Ryzyko wydaje się najbardziej wyraźne w przypadku osób borykających się już z problemami z układem krążenia, z przebytym zawałem w przeszłości, niewykluczone jednak, że przynajmniej w przypadku niektórych leków może dotyczyć także osób zdrowych.

Wiele negatywnych następstw wynikających z nadużywania środków przeciwbólowych może zostać spotęgowanych poprzez niewłaściwe ich przyjmowanie - np. popijanie sokiem grejpfrutowym lub alkoholem czy też łączenie z innymi farmaceutykami. Również zawyżanie dawek może być niebezpieczne, nawet jeśli skutki nie będą natychmiastowe, po kilku takich epizodach ryzyko ich wystąpienia będzie już znaczne.

O ile okazjonalne przyjęcie dawki NLPZ (o ile nie ma wyraźnych przeciwwskazań), nie jest niczym złym, o tyle nagminne ich stosowanie może okazać się niebezpieczne. Przed przyjęciem leku warto zastanowić się czy faktycznie jest on nam potrzebny. Pamiętać także należy, że wszelkie nawracające dolegliwości bólowe powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.