Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Mięśnie a leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – ciekawa zależność

Leki przeciwbólowe cieszą się w naszym kraju niezwykłą popularności. Oczywiście, choć pewna ich część sprzedawana jest z przepisu lekarza w bezwzględnie wymagających tego przypadkach, to jednak nie oszukujmy się, przeciętny „Kowalski” sięga po tabletkę zazwyczaj z byle powodu. Według analiz sprzed dwóch lat Polacy wydają łącznie około miliarda złotych na leki przeciwbólowe rocznie. Dlaczego o tym piszę?

Z drugiej strony pamiętać należy, że nasz organizm sam również posiada odpowiednie instrumenty do tłumienia stanu zapalnego. Podstawowym narzędziem jest tutaj hormon, którego jak ognia boją się niektórzy sportowcy – kortyzol. Kortyzol raz, że zmniejsza stan zapalny, dwa wpływa w sposób niekorzystny na gospodarkę energetyczną ustroju, utrudniając odpowiednie zaopatrzenie tkanki mięśniowej w składniki energetyczne i budulcowe. Na podstawie dostępnych wyników badań można założyć, że obniżenie stanu zapalnego przez leki takie jak ibuprofen zmniejsza odpowiedź ze strony kortyzolu, a to w kontekście nasilonej syntezy białek w ujęciu długoterminowym może być korzystne.

Tutaj jednak pojawiają się kolejne problemy. Grupa naukowców z Zakładu Kinezjologii Uniwersytetu w Toledo postanowiła „zmierzyć” wpływ ibuprofenu i paracetamolu na przebieg procesów zapalnych w tkance mięśniowej. Również i w tym badaniu użyto maksymalną dzienną dawkę leków w wysokości 1200 mg dla ibuprofenu i 4000 mg dla paracetamolu. W eksperymencie wzięło udział dwudziestu czterech młodych mężczyzn. Co ciekawe okazało się, że żaden z farmaceutyków nie wpływa w istotny sposób na nasilenie przebiegu procesów zapalnych w tkance mięśniowej będących następstwem intensywnego wysiłku (poziom granulocytów obojętnochłonnych i makrofagów były porównywalne do tego rejestrowanego u osób otrzymujących placebo).

Podsumowanie

Tak naprawdę trudno jednoznacznie stwierdzić jaki jest bilans strat i zysków stosowania NLPZ przez sportowców w okolicy wysiłku. Opublikowane w ostatnich latach wyniki badań dały w dużej mierze sprzeczne wyniki. Zapewne istnieje klucz do rozwikłania tej zagadki, potrzebne są jednak kolejne eksperymenty i skrupulatne analizy. Wiele wskazuje na to jednak, że leki takie jak ibuprofen wywierają wielokierunkowy- tak potencjalnie korzystny jak i potencjalnie niekorzystny, wpływ na przyrost masy mięśniowej. Zarówno paniczny lęk przed ich stosowaniem jak i przesadny entuzjazm względem potencjalnych korzyści wynikających z ich używania jest na dziś dzień nieuzasadniony. 

Źródła: *Am J Physiol Endocrinol Metab. 2002 Mar;282(3):E551-6.Effect of ibuprofen and acetaminophen on postexercise muscle protein synthesis.Trappe TA, White F, Lambert CP, Cesar D, Hellerstein M, Evans WJ. *Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2011 Mar;300(3):R655-62. Epub 2010 Dec 15.Influence of acetaminophen and ibuprofen on skeletal muscle adaptations to resistance exercise in older adults.Trappe TA, Carroll CC, Dickinson JM, LeMoine JK, Haus JM, Sullivan BE, Lee JD, Jemiolo B, Weinheimer EM, Hollon CJ *Ulus Travma Derg. 2002 Jan;8(1):6-10.[The metabolic and hormonal effects of perioperative ibuprofen treatment on surgical stress].[Article in Turkish]Aydin O, Aldemir M, Taçyildiz I, Girgin S, Sen T, Baç B. *Ann Surg. 1996 Aug;224(2):178-82.Cytokine and hormonal changes after cholecystectomy. Effect of ibuprofen pretreatment.Chambrier C, Chassard D, Bienvenu J, Saudin F, Paturel B, Garrigue C, Barbier Y, Boulétreau P. *Med Sci Sports Exerc. 2003 Jun;35(6):892-6.Ibuprofen and acetaminophen: effect on muscle inflammation after eccentric exercise.Peterson JM, Trappe TA, Mylona E, White F, Lambert CP, Evans WJ, Pizza FX.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.