Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Czy tenis to drogi sport?

Czy tenis to drogi sport?

Kinga Żuralska

Tenis bywa postrzegany jako ulubiona rozrywka snobistycznej klasy średniej. Miewa opinię dyscypliny zbyt trudnej, by od razu po rozpoczęciu nauki zacząć czerpać z niej przyjemność. Postrzegany jest również jako sport drogi i ekskluzywny. Ile w rzeczywistości kosztuje ten sport?

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

 

Tenis to dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym. Polega na przebijaniu za pomocą rakiety tenisowej piłki ponad siatką na pole przeciwnika. Może być rozgrywana indywidualnie lub w zespołach dwuosobowych. Tenis zaliczany jest do letnich dyscyplin olimpijskich.

Współczesna wersja tenisa narodziła się w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku. Jednak początki tenisa wiążą się ze średniowieczna grą uprawianą przez mnichów w europejskich klasztorach. Mnisi grali dłońmi, a piłki wykonane były z drewna. Słowo tenis wywodzi się od francuskiego tenez, będącego formą trybu rozkazującego od czasownika tenir oznaczającego Gramy!

Najważniejszymi rozgrywkami tenisowymi w roku są cztery turnieje tworzące tzw. Wielki Szlem: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon oraz US Open.

Tenis jest grą dla każdego. Rozpocząć naukę można w każdym wieku. Już 5-6 latkowie mogą próbować uczyć się grać. W przypadku osób dorosłych nie ma ograniczeń wiekowych. Zależy to jedynie od sprawności i braku przeciwwskazań zdrowotnych.

Do gry w tenisa nie potrzebujemy ogromnej siły. Tak naprawdę siła uderzenia zależy przede wszystkim od dobrej techniki. Na rekreacyjnym poziomie gry nie jest wymagana również ogromna kondycja i wytrzymałość. Przydadzą się one jednak, jeśli planujemy uprawiać ten sport na wyższym poziomie. Jeśli ktoś naprawdę myśli o podboju światowych kortów, to górną granicą wieku, w jakim powinien rozpocząć treningi jest 9 rok życia.

Tenis nie jest też raczej sportem kontuzjogennym. Ważne jednak by od początku uczyć się gry z odpowiednią techniką. Pomoże to uniknąć kontuzji takich jak uszkodzenia barku, nadgarstka czy tak zwanego łokcia tenisisty.

W związku z ogromnym znaczeniem techniki w tym sporcie, swoją przygodę warto zacząć od indywidualnych lekcji lub zajęć w szkółce tenisowej.

Indywidualna godzina zajęć z instruktorem tenisa to koszt rzędu 60-100zł. Należy zwrócić uwagę, czy wliczone jest w to wynajęcie kortu.

Ceny wynajęcia kortów tenisowych są zróżnicowane. Zależą od lokalizacji, godzin, w których planujemy wynająć kort oraz od pory roku. Latem wynajęcie kortu jest sporo tańsze niż zimą. Jest to spowodowane tym, że latem możemy grać na świeżym powietrzu. Zimą natomiast potrzebne są osłaniające balony i ich ogrzanie, co oczywiście zwiększa koszta. Wynajęcie kortu do południa jest sporo tańsze niż wynajęcie go w godzinach popołudniowych.

Przykładowo w Warszawie, latem, w godzinach 9-14 można wynająć kort już za 25 złotych za 60 minut gry. Jednak jeśli zechcemy zagrać na dokładnie tym samym korcie w zimową sobotę musimy wyciągnąć z portfela 75 złotych.

Aby znaleźć najbliższy kort, wystarczy posłużyć się wyszukiwarką internetową. Powinniśmy pamiętać o wcześniejszej rezerwacji.

Tenis jest trudnym i technicznym sportem, dlatego oczywiste jest, że trzeba poświęcić sporo czasu na naukę. To jak szybko zobaczymy rezultaty naszej nauki, zależy w dużej mierze od naszej systematyczności.W artykule mówimy o: Trening

1 / 2 Następna strona