Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Cellulit - co o nim wiemy?

Cellulit - co o nim wiemy?

Kinga Żuralska

Zdrowo się odżywiasz, regularnie ćwiczysz, zeszczuplałaś, a mimo to nie jesteś zadowolona w pełni ze swojego wyglądu. Dużą rolę odgrywa tu z pewnością widoczny na udach i pośladkach cellulit, który spędza ci sen z powiek. Wiele źródeł podaje pobieżne informacje dotyczące powstawania cellulitu. Warto jednak zgłębić ten temat, po to by móc go efektywniej zwalczać, ale również bardziej realistycznie podchodzić do wyglądu swojego ciała.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Czym jest cellulit?

Cellulit nazywany jest potocznie skórką pomarańczową. Charakteryzuje się nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. Nierównomiernie rozmieszczone grudki tłuszczu powodują powstawanie wolnych przestrzeni, w których zbiera się woda oraz produkty przemiany materii. Cellulit najczęściej pojawia się w takich miejscach jak brzuch, uda, pośladki oraz rzadziej piersi i przedramiona. Miejsca, w których występuje charakteryzują się grudkowatą, pomarszczoną strukturą skóry. Jego wygląd zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania.

Cellulit dotyka najczęściej kobiety. Jedynie około 10% mężczyzn zmaga się z cellulitem, podczas gdy jest to problem u nawet 90% kobiet.

Cellulit to naturalny sposób gromadzenia zapasów tłuszczu w organizmie kobiety. Jego rozwój zaczyna się wraz z okresem dojrzewania. Jego powstawanie nasilać może ciąża oraz przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Tłuszcz odłożony na biodrach i udach stanowi rezerwę energii na wypadek ciąży.

Do niedawna cellulit wiązano głównie z otyłością. Tymczasem okazuje się, że występuje on zarówno u kobiet z nadwagą, jak i u kobiet szczupłych.

Rodzaje cellulitu i stopnie zaawansowania

Wyróżnia się cztery stadia rozwoju cellulitu. Pierwsze dwa są jak najbardziej możliwe do cofnięcia. O trzecim i czwartym stopieniu cellulitu mówimy wówczas, gdy jest on widoczny bez ściskania skóry, grudki mają większą objętość, są łatwo wyczuwalne przy dotyku, ich dotykanie może wiązać się z odczuwaniem bólu. Na tym etapie cofnięcie zmian jest niemalże nierealne.

Cellulit możemy podzielić również na cellulit wodny, tłuszczowy oraz skórę materacową.

Najwcześniej pojawia się cellulit wodny, widoczny po ściśnięciu skóry palcami. Na tym etapie możemy zdziałać najwięcej w kwestii jego likwidacji.

O cellulicie tłuszczowym mówimy, gdy skóra pokryta jest zagłębieniami, wyczuwalne są liczne grudki, komórki tłuszczowe są powiększone. Na tym etapie, cofnięcie zmian jest nadal możliwe, ale wymagać będzie dużo więcej pracy i wysiłku.

O skórze materacowej mówimy w momencie, gdy nierówności, grudki, zagłębienia są wyraźnie widoczne. Obszary skóry są niedokrwione i mogą mieć obniżoną temperaturę. Na tym etapie cofnięcie zmian nie jest możliwe. Poprzez odpowiednie działania jesteśmy jednak w stanie zahamować następujące w skórze zmiany.

Przyczyny powstawania cellulitu

Do powstawania cellulitu niepodważalnie przyczyniają się takie czynniki jak:

  • siedzący tryb życia,
  • brak aktywności fizycznej,
  • spożywanie przetworzonego jedzenia,
  • nadmiar soli i cukru w diecie,
  • palenie papierosów,
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań.

Jak wspomniałam na wstępie, przyczyny powstawania cellulitu są jednak dużo bardziej skomplikowane. Powyżej wymienione czynniki to jedynie często wspominane, powierzchowne przyczyny powodujące jego rozwój. Jakkolwiek jednak, ich wyeliminowanie może znacząco wpłynąć na poprawę jakości skóry i  zmniejszenie lub całkowite pozbycie się cellulitu.

Zdarza się jednak, stosunkowo często, że aktywne fizycznie kobiety, które odżywiają się zdrowo, są szczupłe, a mimo tego wciąż mają cellulit na udach i pośladkach.1 / 2 Następna strona