Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Niebezpieczna praca siedząca

Wydawać by się mogło, że nie ma bezpieczniejszej pracy niż siedząca: siedzisz za biurkiem i stukasz w klawiaturę przez osiem godzin od czasu do czasu wydrukujesz coś, zeskanujesz poszperasz w szufladach – nie ma więc czego się obawiać. Nic bardziej mylnego, praca siedząca i tzw. „biurowe obowiązki” stwarzają istotne zagrożenie dla Twojego zdrowia.

Pewnie, że siedząc nie narażasz życia jak strażak w czasie gaszenia pożaru czy policjant podczas pościgu za przestępcą, nie pracujesz na wysokości ani w kopalni, nawet jak zepsuje Ci się drukarka czy wysiądą korki – nie majstrujesz nic przy kablach tylko wzywasz specjalistę. Mimo to jednak nie powinieneś czuć się bezpiecznie. Co takiego Ci grozi?

Trzy lata temu przeprowadzono badanie (Ergotest 2009), w którym okazało się, że jedynie około 1 proc. stanowisk biurowych w naszym kraju w pełni spełniało wymagań dotyczących organizacji i wyposażenia stanowiska pracy pracowników, a w ponad połowie przypadków warunki były zagrażające zdrowiu. Niemal połowa pracowników biurowych nie miała możliwości korzystania z przysługującej im 5-cio minutowej przerwy, po każdej godzinie pracy przy komputerze, a jedna trzecia nie mogła liczyć na to, że pracodawca pokryje koszty zakupu okularów korygujących wzrok, potrzebnych do pracy przed ekranem komputera. Najlepsze warunki do pracy miały miejsce w przypadku… samozatrudnienia!

Najbardziej popularnymi niepożądanymi skutkami pracy siedzącej są problemy ze wzrokiem. Dotyczy to oczywiście osób pracujących przed ekranem komputera. Również dolegliwości bólowe ze strony układu mięśniowo-szkieletowego nie należą do rzadkości - często w ich wypadku konieczna jest rehabilitacja i stosowanie leków. Często niedocenianym źródłem zagrożenia są drukarki laserowe i kserokopiarki emitujące szereg szkodliwych substancji, które działają drażniąco na drogi oddechowe.

Osoby pracujące umysłowo, przesiadujące całymi dniami w jednej pozycji narażone są również bardziej na nadwagę i otyłość, a także cukrzycę i choroby układu krążenia. Osobną kwestią jest silne obciążenie stresem, które ze względu na specyfikę pracy nie może zostać na bieżąco rozładowane przy pomocy fizycznej aktywności.

Jak więc widać praca siedząca niesie za sobą szereg rozmaitych zagrożeń, które absolutnie nie powinny być bagatelizowane. Jeśli masz pracę biurową, całe dnie spędzasz przed komputerem konieczne zadbaj o aktywność fizyczną, zarówno w czasie wykonywania służbowych obowiązków – wykorzystując przysługujące Ci przerwy do krótkich spacerów czy gimnastyki; jak i po pracy zapisując się na basen, siłownie, czy wychodząc pobiegać lub chociaż pojeździć na rowerze. Dzięki temu rozładujesz stres, przyspieszysz metabolizm wzmocnisz mięśnie i stawy oraz poprawisz pracę układu krążenia i dłużej zachowasz zdrowie.

Źródła: http://www.ergotest.pl/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.