Joga nie jest kontuzyjną aktywnością. Powolne, precyzyjne i prawidłowo technicznie wykonane ruchy sprawiają, że nie narażamy się na urazy, które często towarzyszą wielu innym dyscyplinom sportowym. Jest także doskonałym sposobem, by wrócić do formy do przebytych kontuzjach.
Osoba ćwicząca jogę będzie miała większy wpływ na szybkość swojej rehabilitacji, ponieważ do poprawy kondycji użyje nie tylko ćwiczeń fizycznych, ale i mocy własnych myśli. To jednak nie wszystko - joga jest bowiem alternatywą dla osób, które mają problemy z kręgosłupem.
Lek na wiele chorób
Różnorodne ruchy pojawiające się w pozycjach stojących (boczne, skrętne) utrzymują elastyczność, siłę i prawidłowe odżywianie kręgosłupa. Mogą spowodować ustąpienie dolegliwości związanych z mechanicznymi zaburzeniami, takimi jak: skolioza, rotacja kręgów, dyskopatia, kręgozmyk, a także chroniczne bóle dolnych pleców.
Wiele asanów ma również wpływ pośredni na kondycję naszego kręgosłupa. Na przykład rozciąganie mięśni pośladkowych powoduje uelastycznienie stawów oraz zwiększenie ich ruchomości, redukując tym samym również naprężenia w stawach międzykręgowych.
Trudne początki
Wiele pozycji może wydawać się początkowo trudnych. Na przykład wygięcia do tyłu. Warto jednak poświęcić chwilę czasu na to by poszerzyć zakres wykonywanego ruchu. Wygięcia w tył, dzięki specyficznemu działaniu mechanicznemu pozycji powodują zasysanie krwi głęboko do wnętrza kręgosłupa. Wówczas cała przednia strona kręgosłupa mocno się otwiera. Zapobiega to zmianom zwyrodnieniowym kręgów. Mięśnie stabilizujące kręgosłup wzmacniają się przywracając jego prawidłowe położenie. Możliwa jest nawet korekta skrzywień. Tylna powierzchnia dysków międzykręgowych wzmacnia się, zapobiegając wypadaniu krążka międzykręgowego.
W wygięciach do przodu mięśnie międzyżebrowe oraz mięśnie stabilizujące kręgosłup są rozciągane, a utrzymanie prawidłowej elastyczności mięśni grzbietu zapobiega zwyrodnieniom kręgosłupa. Wszystkie jego części wzmacniają się. Stawy międzykręgowe są prawidłowo odżywiane nawet w podeszłym wieku. Nerw kulszowy jest odciążany i zanika rwa kulszowa. Skręty z kolei usuwają problemy w kręgosłupie, biodrach i pachwinach.
Zbawienne pozycje
Pozycje zapobiegają kompresji stawów i wypadaniu dysków. Upośledzenie to pojawia się wtedy, gdy mięśnie kręgosłupa są sztywne. Skręty utrzymują lub przywracają ich elastyczność. Dodatkowym plusem jest to, że masowane są korzenie nerwowe, dzięki czemu poprawia się ich ukrwienie i całego kręgosłupa.
Coś dla seniora
Joga jest doskonałym rozwiązaniem również dla osób starszych, które nie czują się już na siłach, by wykonywać intensywne ćwiczenia. Z wiekiem mięśnie kręgosłupa oraz ścięgna podkolanowe sztywnieją. Prowadzi to do zmniejszenia ruchomości stawów międzykręgowych i stawów biodrowych. Z tego powodu, gdy osoba pochyla się do przodu, miednica nie może wykonać skłonu w stawach biodrowych. Ruch przenosi się na kręgosłup i mięśnie okolicy lędźwiowej są nadwyrężane. Może to powodować przepuklinę dyskową. Kiedy stawy biodrowe są elastyczne, podczas pochylania miednica porusza się prawidłowo, a kręgosłup może się rozciągnąć. Utrzymana jest wówczas właściwa pozycja kręgosłupa bez uwypuklania odcinka lędźwiowego, co ma miejsce, gdy ścięgna podkolanowe są przykurczone i sztywne.
Podsumowując: joga to sposób na zachowanie kręgosłupa w dobrym zdrowiu. Jeśli i ty narzekasz na ból w tej okolicy - warto się tym tematem szerzej zainteresować.
Artykłuł pochodzi z serwisu: fitness.sport.pl