Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy zielona herbata faktycznie przyspiesza odchudzanie?

Czy zielona herbata faktycznie przyspiesza odchudzanie?
W ostatnich czasach zauważyć można spore zainteresowanie właściwościami zielonej herbaty. Sukcesywnie przypisuje się jej coraz to nowe właściwości, z których znaczna część wymaga pewnej weryfikacji. Oprócz tego, że zielona herbata zawiera liczne przeciwutleniacze chroniące nasz organizm przed skutkami oksydacyjnego stresu, okazuje się mieć jeszcze dodatkowo potencjał odchudzający. Zielona herbata w postaci ekstraktów wchodzi w skład wielu preparatów o działaniu „termogenicznym”, czyli tzw. „spalaczy tłuszczu”. Czy więc jej odchudzająca moc to fakt czy fikcja?

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć naukowcy z Human Performance Laboratory Uniwersytetu w Birmingham. Venables i wsp. postanowili zbadać wpływ konsumpcji zielonej herbaty na wydatek energetyczny i spalanie kwasów tłuszczowych podczas wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności. W pierwszym badaniu dwunastu mężczyzn poddanych zostało treningowi na rowerze przy 60% maksymalnego zużycia tlenu.

Wysiłek trwał 30 minut. Połowa z uczestników dostała kapsułki „placebo”, a druga połowa kapsułki z ekstraktem z zielonej herbaty o łącznej zawartości polifenoli wynoszącej około 890 mg i łącznej zawartości EGCG w ilości około 366 mg. Okazało się, że przyjęcie suplementu z ekstraktem z zielonej herbaty zwiększyło ilość spalanych kwasów tłuszczowych o 17%!

Wyniki tego badania stanowią potwierdzenie wyników otrzymanych na podstawie eksperymentów z udziałem zwierząt laboratoryjnych. Suplementy zawierające ekstrakt z zielonej herbaty mogą być pomocne w procesie redukcji tkanki tłuszczowej i warto uzupełniać nimi dietę odchudzającą. Nie oznacza to oczywiście, że na ich korzyść należy rezygnować z picia chińskiego specjału w tradycyjnej postaci.

Źródła: Green tea extract ingestion, fat oxidation, and glucose tolerance in healthy humans. Venables MC, Hulston CJ, Cox HR, Jeukendrup AE.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.