Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy zielona herbata faktycznie przyspiesza odchudzanie?

Czy zielona herbata faktycznie przyspiesza odchudzanie?
W ostatnich czasach zauważyć można spore zainteresowanie właściwościami zielonej herbaty. Sukcesywnie przypisuje się jej coraz to nowe właściwości, z których znaczna część wymaga pewnej weryfikacji. Oprócz tego, że zielona herbata zawiera liczne przeciwutleniacze chroniące nasz organizm przed skutkami oksydacyjnego stresu, okazuje się mieć jeszcze dodatkowo potencjał odchudzający. Zielona herbata w postaci ekstraktów wchodzi w skład wielu preparatów o działaniu „termogenicznym”, czyli tzw. „spalaczy tłuszczu”.

Czy więc jej odchudzająca moc to fakt czy fikcja?

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć naukowcy z Human Performance Laboratory Uniwersytetu w Birmingham. Venables i wsp. postanowili zbadać wpływ konsumpcji zielonej herbaty na wydatek energetyczny i spalanie kwasów tłuszczowych podczas wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności. W pierwszym badaniu dwunastu mężczyzn poddanych zostało treningowi na rowerze przy 60% maksymalnego zużycia tlenu. Wysiłek trwał 30 minut. Połowa z uczestników dostała kapsułki „placebo”, a druga połowa kapsułki z ekstraktem z zielonej herbaty o łącznej zawartości polifenoli wynoszącej około 890mg i łącznej zawartości EGCG w ilości około 366mg. Okazało się, że przyjęcie suplementu z ekstraktem z zielonej herbaty zwiększyło ilość spalanych kwasów tłuszczowych o 17%!

Wyniki tego badania stanowią potwierdzenie wyników otrzymanych na podstawie eksperymentów z udziałem zwierząt laboratoryjnych. Suplementy zawierające ekstrakt z zielonej herbaty mogą być pomocne w procesie redukcji tkanki tłuszczowej i warto uzupełniać nimi dietę odchudzającą . Nie oznacza to oczywiście, że na ich korzyść należy rezygnować z picia chińskiego specjału w tradycyjnej postaci.

Green tea extract ingestion, fat oxidation, and glucose tolerance in healthy humans.

Venables MC, Hulston CJ, Cox HR, Jeukendrup AE.