Koenzym Q10 sprzymierzeniec w walce z nadciśnieniem

Koenzym Q10 jest związkiem chemicznym przypominającym budową witaminy K i E. Nie jest jednak klasyfikowany jako witamina, a substancja witaminopodobna. W organizmie ludzkim powstaje on z aminokwasów fenyloalaniny i tyrozyny w mitochondriach komórkowych, czyli ich „centrach energetycznych”, gdzie pełni bardzo ważną rolę. Koenzym Q10 jest niezbędnym czynnikiem do życia każdej ludzkiej komórki.

Przeczytaj koniecznie:

Witamina C obniża poziom hormonu stresu – kortyzoluZapotrzebowanie na tę substancje

Zazwyczaj wewnątrzustrojowa synteza pokrywa zapotrzebowanie na tę substancję, jednak w niektórych sytuacjach jej poziom w tkankach obniża się, co przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia i kondycji psychofizycznej. W zaburzeniach gospodarki lipidowej (hiperlipidemia) i insulinowej (cukrzyca), w przypadku chorób układu krążenia, (nadciśnienie tętnicze), a także po 50-tym roku życia poziom koenzymu jest wyraźnie obniżony. Odpowiednio przeprowadzona suplementacja może stanowić istotny czynnik profilaktyczny, jak i wg najnowszych badań naukowych – leczniczy w wypadku schorzeń przebiegających z obniżeniem poziomu koenzymu q10.

Wpływ suplementacji 

Naukowcy z Instytutu Badań Biomedycznych Uniwersytetu w Teksasie postanowili zbadać wpływ suplementacji koenzymem Q10 na ciśnienie tętnicze krwi u pacjentów z nadciśnieniem przyjmujących leki. Okazało się, że regularne przyjmowanie suplementu pozwoliło stopniowo zmniejszać dawki leków hipotensyjnych, a po sześciu miesiącach eksperymentu u ponad połowy badanych udało się całkowicie farmaceutyki odstawić. Istotnie też, że u niemal 10% pacjentów w przebiegu eksperymentu zaobserwowano korzystne zmiany fizjologiczne w sercu, stwierdzone w badaniach obrazowych.

Genetyczne obciążenia

Pozytywny wpływ ubichinonów na funkcjonowanie układu krwionośnego potwierdzają także inne badania naukowe. Lista korzyści ze stosowania koenzymu Q10 z roku na rok systematycznie się wydłuża. Wg niektórych źródeł substancja ta może wspomagać zdolności wysiłkowe i poprawiać regenerację. Nie bez znaczenia jest też jej antyoksydacyjny potencjał. Warto włączyć preparat zawierający koenzym Q10 do diety z wielu powodów, szczególnie jednak w wypadku genetycznych obciążeń predysponujących do wystąpienia chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy hiperlipidemia prowadząca do miażdżycy naczyń krwionośnych, powinno się pomyśleć o dodatkowej suplementacji.
*Treatment of essential hypertension with coenzyme Q10. Langsjoen P, Langsjoen P, Willis R, Folkers K.