Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Koenzym Q10 sprzymierzeniec w walce z nadciśnieniem

Koenzym Q10 sprzymierzeniec w walce z nadciśnieniem

PoTreningu

Koenzym Q10 jest związkiem chemicznym przypominającym budową witaminy K i E. Nie jest jednak klasyfikowany jako witamina, a substancja witaminopodobna. W organizmie ludzkim powstaje on z aminokwasów fenyloalaniny i tyrozyny w mitochondriach komórkowych, czyli ich „centrach energetycznych”, gdzie pełni bardzo ważną rolę. Koenzym Q10 jest niezbędnym czynnikiem do życia każdej ludzkiej komórki.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertęZapotrzebowanie na tę substancje

Zazwyczaj wewnątrzustrojowa synteza pokrywa zapotrzebowanie na tę substancję, jednak w niektórych sytuacjach jej poziom w tkankach obniża się, co przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia i kondycji psychofizycznej. W zaburzeniach gospodarki lipidowej (hiperlipidemia) i insulinowej (cukrzyca), w przypadku chorób układu krążenia, (nadciśnienie tętnicze), a także po 50-tym roku życia poziom koenzymu jest wyraźnie obniżony. Odpowiednio przeprowadzona suplementacja może stanowić istotny czynnik profilaktyczny, jak i wg najnowszych badań naukowych – leczniczy w wypadku schorzeń przebiegających z obniżeniem poziomu koenzymu q10.

Wpływ suplementacji 

Naukowcy z Instytutu Badań Biomedycznych Uniwersytetu w Teksasie postanowili zbadać wpływ suplementacji koenzymem Q10 na ciśnienie tętnicze krwi u pacjentów z nadciśnieniem przyjmujących leki. Okazało się, że regularne przyjmowanie suplementu pozwoliło stopniowo zmniejszać dawki leków hipotensyjnych, a po sześciu miesiącach eksperymentu u ponad połowy badanych udało się całkowicie farmaceutyki odstawić. Istotnie też, że u niemal 10% pacjentów w przebiegu eksperymentu zaobserwowano korzystne zmiany fizjologiczne w sercu, stwierdzone w badaniach obrazowych.

Genetyczne obciążenia

Pozytywny wpływ ubichinonów na funkcjonowanie układu krwionośnego potwierdzają także inne badania naukowe. Lista korzyści ze stosowania koenzymu Q10 z roku na rok systematycznie się wydłuża. Wg niektórych źródeł substancja ta może wspomagać zdolności wysiłkowe i poprawiać regenerację. Nie bez znaczenia jest też jej antyoksydacyjny potencjał. Warto włączyć preparat zawierający koenzym Q10 do diety z wielu powodów, szczególnie jednak w wypadku genetycznych obciążeń predysponujących do wystąpienia chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy hiperlipidemia prowadząca do miażdżycy naczyń krwionośnych, powinno się pomyśleć o dodatkowej suplementacji.
*Treatment of essential hypertension with coenzyme Q10. Langsjoen P, Langsjoen P, Willis R, Folkers K.