Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy bakterie jelitowe wpływają na metabolizm?

Czy bakterie jelitowe wpływają na metabolizm?
Twój przewód pokarmowy łączy się z koloniami bakterii. Taka szczególna populacja bakterii jelitowych znana jest, jako mikrobiom jelitowy i można śmiało powiedzieć, że jest on takim naszym ludzkim odpowiednikiem ID. Oznacza to, że nie ma na świecie takich dwóch osób, które by miały identyczny mikrobiom. Kształtuje go wiele czynników, m.in. nasza dieta, styl życia i choć na co dzień nie myślimy o nim zbyt szczególnie, to jednak warto wiedzieć, że od niego zależy wiele naszych aspektów zdrowotnych.

Jak bakterie jelitowe wpływają na twoje zdrowie?

Bakterie odgrywają kluczową rolę we wchłanianiu składników odżywczych. Wpływają na twój układ immunologiczny, a to oznacza, że od nich zależy to, czy i jak często łapiesz infekcje i różne stany zapalne. 

Całkiem niedawno naukowcy odkryli, że bakterie jelitowe mogą oddziaływać także na masę ciała. Osoby otyłe mają zupełnie inny mikrobiom jelitowy, niż osoby szczupłe. Bakterie jelitowe mogą w różny sposób wpływać na wchłanianie wartości odżywczych. Okazuje się, że mogą sterować także hormonami, aby wywołać uczucie głodu czy stany zapalne. Te ostatnie z kolei wiążą się z takimi problemami, jak insulinooporność. Problemy z cukrem i insuliną, wzmożony głód i dodatkowe kilogramy murowane. 

Czy bakterie jelitowe mogą zmienić twój metabolizm?

Jeżeli chcesz zachować szczupłą sylwetkę, niski poziom tkanki tłuszczowej, to wolny metabolizm jest twoim wrogiem. PPM, czyli podstawowa przemiana materii, to najniższe zapotrzebowanie na energię, by móc zapewnić swojemu organizmowi podstawowe funkcje życiowe, bo nawet jeśli leżysz, nic nie robisz, to twoje ciało nadal spala kalorie, zużywa energię na pracę twoich narządów, na zachodzące procesy chemiczne w twoim ciele. Zwykle jest to 60 do 75% kalorii, które spalasz w ciągu dnia. 

Bakterie jelitowe mogą wpływać na to, ile tych kalorii w spoczynku spalasz. Naukowcy przeprowadzili badanie, którego wyniki opublikowali w "Science Daily". 

O badaniu

Nie jest tajemnicą, że niektóre leki mogą prowadzić do zwiększenia masy ciała. Jednym z wielu takich leków jest Risperidon, po którym niektórzy przybierają nawet i 10% masy ciała. Do badania wykorzystano myszy. Naukowcy potwierdzili, że lek zwiększa masę ciała, ale zauważyli też, że rozwija on pewien rodzaj bakterii w mikrobiomie jelitowym, który powoduje spadek tempa metabolizmu spoczynkowego. Za pomocą urządzenia do pomiaru spalanych kalorii odkryli, że metabolizm spadł o 16%. Taka zmiana wpłynęła też na przyrost masy ciała. Można by spekulować, że na wzrost masy ciała mogły wpłynąć także inne czynniki. Naukowcy chcąc to zweryfikować przeszczepili te bakterie jelitowe zdrowym myszom. Okazało się, że i u nich spadło tempo metabolizmu i wzrosłą masa ciała.

Opierając się na tych wynikach naukowcy są przekonani, że zmiany w bakteriach jelitowych mogą istotnie wpływać na tempo metabolizmu i przyczyniać się do wzrostu masy ciała. Może to częściowo wyjaśniać związek pomiędzy otyłością a bakteriami jelitowymi. Jest to z pewnością temat do kolejnych badań. 

Jak jeszcze bakterie jelitowe mogą wpływać na masę ciała?

Jak już wcześniej wspomniano, mikrobiom jelitowy wpływa na sposób wchłaniania i przetwarzania składników odżywczych. Niektóre bakterie sprawią, że wchłanianie będzie bardzo skuteczne, inne z kolei na odwrót, co może utrudnić odchudzanie. 

Bakterie jelitowe a żywność typu fast food

Niektóre badania udowadniają, że sposób odżywiania może istotnie zmieniać nasz mikrobiom jelitowy. Jest duża różnica pomiędzy dietą opartą na produktach wysokoprzetworzonych, bogatych w cukier i tłuszcze, a dietą zdrową, pełnowartościową, zawierającą dużo produktów naturalnych i dobrych jakościowo. Jedząc sporo produktów roślinnych nasz organizm wytwarza kwas masłowy, a ten z kolei zmniejsza stany zapalne w okrężnicy. Żywność kiepskiej jakości powoduje wytwarzanie kwasów żółciowych, które na okrężnicę mają negatywny wpływ. Badania wykazują, że zwiększają także ryzyko raka okrężnicy. Ciekawostką jest to, że mikrobiom jelitowy bardzo szybko reaguje na zmiany w diecie. Już nawet 2 tygodnie innej diety mają ogromny wpływ. 

Co warto wprowadzić do diety?

Jeżeli zależy ci na zdrowych bakteria jelitowych, wprowadź do diety produkty bogate w błonnik. Zadbaj o źródła prebiotyków, takie jak szparagi, czosnek, por, cebula, banany i karczochy. Zoptymalizowanie mikrobiomu jelitowego, który będzie działał na naszą korzyść, może zwiększyć wchłanianie się i wykorzystanie wartości odżywczych i szereg innych korzyści zdrowotnych.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.