Pomidor – z czym to się je?

Pomidory to dość popularne w naszym kraju warzywo, nie wszyscy jednak wiedzą, że aby bioaktywne składniki w nich zawarte charakteryzowały się wysoką przyswajalnością dla naszego organizmu, potrzeba pewnych starań. Sposób obróbki kulinarnej oraz „towarzystwo” innych produktów żywnościowych ma tutaj niebagatelne znaczenie.

Przeczytaj koniecznie:

Pomidory, ketchup i prostata.

Pomidory są źródłem wielu cennych dla zdrowia składników, oprócz potasu będącego jednym z podstawowych elektrolitów, witaminy C o właściwościach antyoksydacyjnych i pewnej ilości błonnika zawierają także witaminę E oraz likopen, zeaksantynę i luteinę. Związki te zaliczane są do rozpuszczalnych w tłuszczach, co oznacza, że jeśli nie zostaną spożyte z pokarmem zawierającym tłuszcz – będą bezwartościowe dla naszego organizmu. Tak więc pierwszą zasadą jest spożywanie pomidorów z dodatkiem pokarmów takich jak choćby oliwa z oliwek czy olej lniany.

Pomidory od pewnego czasu zwracają uwagę naukowców ze względu na obecność wspomnianego powyżej likopenu – jednego z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy. Likopenowi przypisuje się właściwości przeciwnowotworowe, wg niektórych źródeł działać on może ochronnie przeciwko nowotworom prostaty i piersi. Uważa się także, że związek ten korzystnie oddziałuje na układ krążenia zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy, badany jest trównież jego przeciwcukrzycowy potencjał.

Co ciekawe likopen lepiej przyswajany jest przez nasz organizm z przetworów pomidorowych niż ze świeżych pomidorów. Wynika to nie tylko z potencjalnej obecności tłuszczu w przetworach takich jak sosy pomidorowe, ale także z działania wysokiej temperatury. Odkryto bowiem, że gotowanie i smażenie korzystnie wpływa na przyswajalność tego związku. Tak więc jak widać pomidory „lubią” obróbkę termiczną i nie należy jej im szczędzić.

Reasumując, pomidor to potencjalnie niezwykle cenny element diety, żeby jednak wykorzystać w pełni pakiet aktywnych biologicznie substancji, należy warzywo to podawać w towarzystwie produktów zawierających tłuszcz, a także warto  dodawać je do dań „na ciepło” poddając obróbce termicznej takiej jak gotowanie, grillowanie, smażenie czy pieczenie.