Wykazuje za to bardzo pożądane właściwości antyoksydacyjne, neutralizuje wolne rodniki tlenowe, w tym wyjątkowo zjadliwy tzw. tlen sigletowy. Stąd też związek ten jest dość intensywnie badany, przypisuje mu się między innymi działanie przeciwnowotworowe.
O ile nie wiadomo na 100% czy to właśnie likopen jest odpowiedzialny za prozdrowotne działanie pomidorów, o tyle korzystny wpływ spożywania pomidorów i ich przetworów na funkcjonowanie organizmu ludzkiego jest faktem. Co istotne, nie tylko świeże warzywa, ale również przetwory pomidorowe takie jak sos pomidorowy czy ketchup posiadają biologiczny potencjał.
Grupa naukowców z Katedry Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu w Illinois dowiodła w swoich badaniach, że regularne spożywanie sosu pomidorowego przez mężczyzn ze zdiagnozowanym rakiem prostaty powoduje szereg korzystnych implikacji zdrowotnych.
W jednym z eksperymentów obniżeniu o 17,5% uległ poziom PSA (antygen gruczołu krokowego - związek którego podwyższony poziom we krwi pojawia się w przypadku przerostu lub raka prostaty), nasileniu uległa też proces apoptozy (programowanej śmierci) komórek przerostowych.
Podobne wyniki uzyskuje się w badaniach przeprowadzanych na modelu zwierzęcym. Również prace przeglądowe wskazują na możliwość korzystnego wpływu konsumpcji pomidorów i przetworów pomidorowych na stan zdrowia prostaty.
Ma to szczególne znaczenie dla mężczyzn po 50. roku życia, kiedy to przerost gruczołu krokowego stanowić może istotny problem zdrowotny, a także dla sportowców używających niedozwolonego wspomagania w postaci sterydów anaboliczno-androgennych i ich pochodnych. Pomidory, soki pomidorowe, jak i dobry jakościowo ketchup oraz inne przetwory z tych warzyw powinny stanowić nieodłączny element diety mężczyzny.