Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Pomidory, ketchup i prostata.

Pomidory, a także przetwory z tego warzywa stanowią dość popularny element naszej diety. Mało kto nie jada bowiem ketchupu, przecierów i zup czy plasterka świeżego pomidora do kanapki. Jak się okazuje, to sympatyczne warzywo, które przybyło do nas kilka wieków temu z Ameryki Południowej, stanowi źródło dość cennego składnika diety jakim jest likopen. Likopen należy do karotenoidów, jest bliskim krewnym beta karotenu, ale w przeciwieństwie do niego nie jest przemieniany w organizmie w witaminę A.

Wykazuje za to bardzo pożądane właściwości antyoksydacyjne, neutralizuje wolne rodniki tlenowe, w tym wyjątkowo zjadliwy tzw. tlen sigletowy. Stąd też związek ten jest dość intensywnie badany, przypisuje mu się między innymi działanie przeciwnowotworowe.

O ile nie wiadomo na 100% czy to właśnie likopen jest odpowiedzialny za prozdrowotne działanie pomidorów, o tyle korzystny wpływ spożywania pomidorów i ich przetworów na funkcjonowanie organizmu ludzkiego jest faktem. Co istotne, nie tylko świeże warzywa, ale również przetwory pomidorowe takie jak sos pomidorowy czy ketchup posiadają biologiczny potencjał.

Grupa naukowców z Katedry Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu w Illinois dowiodła w swoich badaniach, że regularne spożywanie sosu pomidorowego przez mężczyzn ze zdiagnozowanym rakiem prostaty powoduje szereg korzystnych implikacji zdrowotnych.

W jednym z eksperymentów obniżeniu o 17,5% uległ poziom PSA (antygen gruczołu krokowego - związek którego podwyższony poziom we krwi pojawia się w przypadku przerostu lub raka prostaty), nasileniu uległa też proces apoptozy (programowanej śmierci) komórek przerostowych.

Podobne wyniki uzyskuje się w badaniach przeprowadzanych na modelu zwierzęcym. Również prace przeglądowe wskazują na możliwość korzystnego wpływu konsumpcji pomidorów i przetworów pomidorowych na stan zdrowia prostaty.

Ma to szczególne znaczenie dla mężczyzn po 50. roku życia, kiedy to przerost gruczołu krokowego stanowić może istotny problem zdrowotny, a także dla sportowców używających niedozwolonego wspomagania w postaci sterydów anaboliczno-androgennych i ich pochodnych. Pomidory, soki pomidorowe, jak i dobry jakościowo ketchup oraz inne przetwory z tych warzyw powinny stanowić nieodłączny element diety mężczyzny.

 

Źródła: Tomato sauce supplementation and prostate cancer: lycopene accumulation and modulation of biomarkers of carcinogenesis. Bowen P, Chen L, Stacewicz-Sapuntzakis M, Duncan C, Sharifi R, Ghosh L, Kim HS, Christov-Tzelkov K, van Breemen R.  Tomato phytochemicals and prostate cancer risk. Campbell JK, Canene-Adams K, Lindshield BL, Boileau TW, Clinton SK, Erdman JW Jr.  Tomato phytochemicals and prostate cancer risk. Campbell JK, Canene-Adams K, Lindshield BL, Boileau TW, Clinton SK, Erdman JW Jr.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.